W twoim łóżku żyją tysiące pajęczaków

i

Autor: Canva

Te pajęczaki zjadają twój naskórek każdej nocy! Jak się ich pozbyć?

2022-02-10 14:42

Jeśli kładziesz się do łóżka i po chwili kichasz lub masz wrażenie, że całe ciało cię swędzi jak by chodziły po nim mrówki, to nie jest to bardzo dalekie od prawdy. Kładąc się do łóżka nigdy nie jesteś sam. Każdej nocy towarzyszy ci tysiące małych pajęczaków, które spacerują to twoim ciele i żywią się nim. Podpowiadamy jak się ich pozbyć.

Jak się pozbyć roztoczy?

Jeśli nie masz nawyku odkurzania swojego materaca, to zapewne liczba małych pajęczaków, jakimi są roztocza w twoim łóżku jest olbrzymia. Niewidoczny świat miniaturowych stworzeń żyjących obok nas i na nas, to coś całkowicie normalnego. W naszych łóżkach, ubraniach, a nawet na twarzach mieszkają miliony roztoczy i jest to całkowicie normalne.

Roztocza to bardzo liczny (ok. 30 tys. gatunków) rząd pajęczaków obejmujący zwierzęta od rozmiarów mikroskopijnych do 3-centymetrowych. Chociaż większości z nich nie zobaczymy gołym okiem a ich obecność nie wpłynie znacząco na estetykę sypialni to jednak ich zbyt duża liczba w naszym otoczeniu może nam zaszkodzić.

To właśnie roztocza są najczęstszym powodem powstawania astmy i alergii. To właśnie te małe podobne do pająków zwierzęta powodują, że czasem mamy wysypkę, kichamy lub bez powodu cieknie nam z nosa. W naszych domach największe skupisko tych miniaturowych stworzeń to nasze łóżko – ponieważ roztocza żywią się naszymi obumarłymi komórkami skóry. Każdego dnia człowiek traci około 1,5 grama naskórka. Kiedy w trakcie snu wiercimy się w łóżku roztocza otwierają bufet. Jeśli cierpisz na wymienione powyżej objawy, to najwyższa pora porządnie posprzątać materac w łóżku.

Podstawą jest regularne odkurzanie. Wiele osób podczas zmiany prześcieradła nie odkurza materaca, a to może wiele zmienić. Odkurzać należy zarówno łóżko, jak i dywany. Najlepsze dla alergików będą pomieszczenia pozbawiane dywanów i wykładzin dywanowych. Osoby cierpiące na tę dolegliwość powinny również zrezygnować z mebli tapicerowanych, dekoracyjnych poduszek i pluszaków w łóżku, bo to w nich roztocza uwielbiają przebywać. Roztocza uwielbiają ciepłe i parne środowisko, dlatego pościel należy często prać w wysokiej temperaturze, a kołdry i poduszki wietrzyć.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Te pajęczaki zjadają twój naskórek każdej nocy! Jak się ich pozbyć?