Taryfikator mandatów: Jazda na hulajnodze tylko dla ODWAŻNYCH! Są wysokie kary! [LISTA]

i

Autor: Unsplash

Taryfikator mandatów: Jazda na hulajnodze tylko dla ODWAŻNYCH! Są wysokie kary! [LISTA]

2022-01-13 11:19

Wysokiego mandatu mogą obawiać się użytkownicy hulajnóg elektrycznych. Po wejściu nowego taryfikatora mandatów wysokie kary dotyczą nie tylko kierowców, ale także tych, którzy latem korzystają na przykład z popularnych w Polsce hulajnóg elektrycznych. Za co można dostać tak wysoki mandat jadąc hulajnogą? Sprawdź!

Od 1 stycznia w Polsce obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Zaostrzone kary dotyczą nie tylko kierowców pojazdów mechanicznych, ale także użytkowników hulajnóg elektrycznych, rowerzystów, czy UTO – urządzeń transportu osobistego. W poprzednim roku w prawie zmieniło się kilka zagadnień związanych z między innymi jazdą na elektrycznej hulajnodze po polskich ulicach. Jeżeli nie dostosujemy się do nich, to będziemy mogli zostać ukarani wysokim mandatem! A przecież latem hulajnogi to popularny środek transportu! Za co można dostać mandat? Sprawdź!

CZYTAJ TAKŻE: W TYCH województwach najszybciej zrobisz prawo jazdy! [TERMINY]

Taryfikator mandatów: Jazda na hulajnodze tylko dla ODWAŻNYCH! Są wysokie kary!

Kogo dotyczą wysokie kary za jazdę hulajnogą elektryczną? Przede wszystkim osób niepełnoletnich. Dlaczego? W Polsce, aby móc poruszać się takim sprzętem po ulicach trzeba mieć przynajmniej wyrobioną kartę rowerową, jeżeli jej nie mamy, a korzystamy z miejskich hulajnóg, możemy zostać ukarani. Przepisy mówią także o tym, że dzieci do 10. roku życia mogą użytkować hulajnogi elektryczne wyłącznie w towarzystwie osoby dorosłej. W obydwu przypadkach grozi mandat w wysokości 200 złotych.  W razie odmowy, w postępowaniu sądowym, sąd może orzec inny wymiar kary. Nawet do 1,5 tysiąca złotych!

Taryfikator mandatów: Jazda na hulajnodze [LISTA]

Naruszenie przez kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego przepisów o korzystaniu z chodnika lub drogi dla pieszych – 200 zł.

Naruszenie przez kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego, korzystającego z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów i pieszych:

  • obowiązku poruszania się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego – 300 zł
  • ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – 300 zł
  • nieutrudnienia ruchu pieszemu – 300 zł

Naruszenie przez kierującego rowerem lub hulajnogą elektryczną obowiązku korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – 100 zł.

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego rowerem lub hulajnogą elektryczną korzystającego z drogi dla rowerów i pieszych – 100 zł.

Naruszenie przez kierującego hulajnogą elektryczną zakazu jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu – 50 zł.

Naruszenie przez kierującego hulajnogą elektryczną zakazu jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy – 50 zł.

Grupa Speed obserwowała kierowców na trasie S5. Posypały się mandaty
Sonda
Czy jeździsz na hulajnodze?
Źródło: Taryfikator mandatów: Jazda na hulajnodze tylko dla ODWAŻNYCH! Są wysokie kary! [LISTA]