Czy ta żabka  zainspirowała twórców Kermita Żaby?

i

Autor: fot. aspiringbotanist/instagram / edit. Canva Czy ta żabka zainspirowała twórców Kermita Żaby?

Ta mała PRZEZROCZYSTA żabka nie ma nic do ukrycia...dosłownie [GALERIA]

2021-11-18 10:34

Te niezwykłe żaby zamieszkują w lasach deszczowych Ameryki Środkowej i Południowej. Patrząc z przodu na te niewielkie około 3 cm płazy można zauważyć ich podobieństwo do Kermita Żaby z „Muppet Show”. Natomiast ich prawdziwa wyjątkowość polega na tym, że żaby szklane są jednymi z niewielu częściowo przezroczystych zwierząt lądowych występujących na Ziemi.

Szklane żabki z półprzezroczystą skórą

Żabki szklane to płazy o wyjątkowej budowie fizycznej. Żaby zaliczające się do rodziny szklanych żab (Centrolenidae) mają niesamowity wygląd. Ich półprzezroczysta skóra sprawia, że od spodu ​​ich wnętrze jest gołym okiem. Patrząc na żabkę od spodu możemy zauważyć jej jelita, płuca, a czasem nawet bijące serce. Ta niezwykła cecha to element ich kamuflażu.

Przyczepiona do mokrego liścia żabka o zielonym gradientowym ubarwieniu i półprzezroczystym brzuchu jest praktycznie niewidoczna dla drapieżników. Żaby szklane pochodzą z Ameryki Środkowej i Południowej, i często można je znaleźć w lasach deszczowych Panamy, Kolumbii, Ekwadoru i Kostaryki. Ich przezroczysta skóra jest zdecydowanie ich najbardziej charakterystyczną cechą. Żaby szklane są jedynymi znanymi na Ziemi zwierzętami lądowymi z częściowo przezroczystym ciałem. Szklana żabka prowadzi nadrzewny tryb życia. Zamieszkuje krzewy i drzewa znajdujące się w pobliżu strumieni. Za dnia można spotkać te niezwykłe żabki wyleguje się na dużych liściach, wieczorem zaś stają się aktywne i polują na małe owady. Żabka z tej rodziny, która ma najwyższy poziom przezroczystości to Hyalinobatrachium yaku, która zamieszkuje niziny amazońskie Ekwadoru.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

We wrocławskim zoo urodziły się jeżozwierze indyjskie
Źródło: Ta mała PRZEZROCZYSTA żabka nie ma nic do ukrycia...dosłownie [GALERIA]