dziecko

i

Autor: pixabay.com

Rzecznik Praw Dziecka chce zaostrzyć kary za przestępstwa wobec dzieci

2021-06-01 13:38

Być może odstraszać będzie surowość i ciężkość ich odbywania. Innej rady moim zdaniem nie ma - ocenił Rzecznik Praw Dziecka. Mikołaj Pawlak stwierdził we wtorek, że trzeba się zastanowić nad zaostrzeniem kar za ciężkie przestępstwa wobec dzieci. O szczegółach przeczytajcie poniżej.

Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka, zaznaczył we wtorek, że w ciągu tygodnia było kilka przypadków ciężkich przestępstw wobec dzieci. Dodał, że wszystkie te przypadki są przez niego sprawdzane.

- Tutaj brakuje rozwiązania systemowego. Dlaczego my, dorośli Polacy - w dodatku którzy stworzyliśmy Konwencję o Prawach Dziecka - ciągle w tak bardzo słaby sposób, a w wielu przypadkach w ogóle, nie respektujemy praw dzieci, a już szczególnie dręczymy je i znęcamy się. To nie może mieć miejsca - powiedział Mikołaj Pawlak.

"Trzeba uderzyć w sprawców, pokazać kolejnym, że gdyby chcieli podnieść rękę na dziecko, to im ta ręka uschnie"

Zdaniem Rzecznika Praw Dziecka "trzeba się zastanowić nie tylko nad zaostrzeniem kar w sensie długości ich odbywania". "Być może odstraszać będzie surowość i ciężkość ich odbywania. Innej rady moim zdaniem nie ma. Skoro nie docierają zwykłe prośby, apele Rzecznika Praw Dziecka i wielu innych osób i podmiotów to trzeba w jakiś inny sposób uderzyć w tych sprawców, pokazać kolejnym, gdyby chcieli podnieść rękę na dziecko, że im ta ręka bardzo szybko uschnie i będą ponosili bardzo surowe konsekwencje przez długie lata" - zaznaczył.

Pytany o statystykę tego typu przypadków odpowiedział: "Nie ma jednego systemowego rozwiązania, które pozwalałoby zbierać wszystkie dane. Ja dowiaduję się od tych komend powiatowych i od komendy głównej jeżeli zawiadomią mnie od tych sprawach, albo z mediów, albo gdy ktoś do mnie napisze" - wskazał.

Dodał, że przepisy w tej sprawie "są praktycznie gotowe". Zaznaczył, że po zmianie przy Rzeczniku Praw Dziecka powstałaby Rada zajmująca się tego typu przestępczością wobec dzieci, zaś wszystkie organy miałyby obowiązek powiadamiania RPD o przestępczości wobec dzieci.

Dopytywany o to, czy zaostrzenie kar jest właściwą odpowiedzią, czy może należałoby raczej poprawić system resocjalizacji zaznaczył, że przepisy w zakresie pomocy nieletnim, szczególnie młodzieży, "która popełniła jakieś czyny karalne" jest od lat przedmiotem zainteresowania zarówno wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia, jak i RPD.

Dodał, że wspólnie z prof. Henrykiem Hakiem opracowany został projekt ustawy w tej sprawie. "Ten projekt już ma ponad 2 lata, szkoda że nie wszedł w życie. Jako Rzecznik Praw Dziecka co kilka miesięcy apeluję, żeby te przepisy wchodziły w życie" - powiedział.

Pytany z kolei o skandynawski system ochrony dzieci wskazał, że nie wszędzie da się go wprowadzić. "Musimy być jako ludzie wrażliwi, żeby nie były potrzebne tego typu instytucje jak Barnevernet, jak Jugendamty, jak pomoc społeczna" - zaznaczył. Dodał, że naturalnym środowiskiem wychowania jest rodzina. "Musimy uzdrowić rodziny. Pomóc rodzinom prawidłowo wypełniać ich funkcję" - powiedział.

Raport z anteny 1.06, godz.10
Źródło: Rzecznik Praw Dziecka chce zaostrzyć kary za przestępstwa wobec dzieci