Jesień

i

Autor: Pixabay Pogoda na Warmii i Mazurach. Prognoza we wtorek, 7 września.

Równonoc jesienna 2021: Kiedy jest przesilenie jesienne? [DATA, TERMIN]

2021-09-14 9:21

Równonoc jesienna to ten dzień, w którym długość dnia i nocy zrównują się ze sobą (jak sama nazwa wskazuje). . Inaczej nazywana jest przesileniem jesiennym. To moment, w którym żegnamy lato, a witamy kalendarzową jesień. Zmianę tych pór roku poprzedza właśnie równonoc, która występuje tylko dwa razy na dwanaście miesięcy.

Począwszy od dnia równonocy jesiennej przez kolejne pół roku w naszym życiu będzie dominowała ciemność i mrok, choć z drugiej strony miejsmy nadzieję, że czeka nas piękna, złota jesień. Przez połowę tego okresu dzień będzie stawał się coraz krótszy, a następnie od dnia przesilenia zimowego, każdej doby będzie zyskiwał po kilka minut.

Kiedy jest równonoc jesienna?

Równonoc jesienna, tak samo jak równonoc wiosenna, występuje dokładnie raz w roku, aczkolwiek jej data jest ruchoma. Zawsze jednak z równonocą jesienną na półkuli północnej mamy do czynienia we wrześniu. Zaczynająca się wtedy jesień trwa do dnia przesilenia zimowego, kiedy to dzień jest najkrótszy w roku. Wtedy też zaczyna się astronomiczna zima.

W Polsce równonoc jesienna przypadnie na 22 września i gdy my będziemy oficjalnie witać się z jesienią pogodą, na półkuli południowej oznacza to nadejście ciepłej i wiosennej aury.

22 września dzień będzie trwać 12 godz. 14 min. i będzie krótszy od najdłuższego o 4 godz. i 32 min. oraz dłuższy od najkrótszego o 4 godz. 32 min. Niewielka różnica między długością dnia i nocy sprawia, że mówimy o równonocy jesiennej.

Przesilenie jesienne 2021 - czy wpływa na nasze zdrowie? 

Okres przesilenia bywa uciążliwy dla osób, które są wrażliwe na zmianę warunków atmosferycznych. Gdy naszą półkulę opuści odpowiednia dawka słońca, możemy poczuć się senni i zmęczeni. Niektórzy odczuwają drażliwość, apatie, spadek motywacji i ogólne rozbicie.

Osoby cierpiące na przesilenie najczęściej skarżą się na:

– przygnębienie– apatię– poczucie niewyjaśnionego smutku– drażliwość– poczucie lęku– wahania nastroju– brak motywacji do działania– senność– zwiększony apetyt– utrata zainteresowań– niechęć do kontaktów towarzyskich

Jak zwalczyć jesienne przesilenie?

Jeśli zauważyłaś u siebie jeden z objawów, wprowadź następujące zmiany:

Ruszaj się. Idź na spacer, niezależnie od pogody. Organizm dostanie dawkę naturalnego światła, wytworzy endorfiny. Jeśli nie lubisz chodzić bez celu, po prostu go sobie wyznacz. Idź po pieczywo do sklepu oddalonego o kilka ulic.

QUIZ Co wiesz o jesieni?

Pytanie 1 z 10
Kiedy zaczyna się kalendarzowa jesień?
Dynia DIY– pomysł na jesienną pracę plastyczną
Źródło: Równonoc jesienna 2021: Kiedy jest przesilenie jesienne? [DATA, TERMIN]