Pies w ośrodku dla uchodźców

i

Autor: PAP / EPA / ARKADY BUDNITSKY Pies w ośrodku dla uchodźców

Ratowanie zwierząt z Ukrainy utrudnione przez przepisy UE - jest PETYCJA w tej sprawie

2022-03-24 10:57

Wojna w Ukrainie to nie tylko cierpienie ludzi, ale też setek tysięcy zwierząt. Niestety ich ewakuację utrudniają obowiązujące w Unii Europejskiej przepisy. Fundacja Viva apeluje o ich natychmiastową zmianę i udostępnia w tej sprawie petycję.

Inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24. lutego 2022 roku. Od tamtego czasu siły wysłane przez Kreml nieustannie ostrzeliwują ukraińskie miasta zamieniając cywilne budynki w ruiny i zmuszając mieszkańców oraz mieszkanki do ucieczki. Według szacunków ONZ kraj opuściło już ponad 3 miliony osób. Wojna to jednak nie tylko dramat uciekających przed niebezpieczeństwem ludzi, ale też ich zwierząt. Niestety w pokonywaniu europejskich granic w towarzystwie psów, kotów i innych zwierząt domowych przeszkadzają przepisy UE. Aktywiści Fundacji Viva udostępnili w sieci petycję nawołującą decydentów do wprowadzenia uproszczonych zasad przewozu zwierząt. Więcej szczegółów w dalszej części artykułu.

Czytaj też: Mury Kremla obrzucił KOKTAJLAMI MOŁOTOWA - wideo podbija sieć!

Co to jest mascarpone? Co warto wiedzieć o tym włoskim serku?

Fundacja Viva: "Coraz częściej pojawiają się informacje o zawracaniu z granic transportów ze zwierzętami"

Fundacja Viva to organizacja działająca na rzecz ochrony praw zwierząt. W obliczu wojny w Ukrainie jej członkowie starają się pomagać w organizacji transportów żywności do schronisk i ewakuacji zwierząt. Aktywiści wskazują jednocześnie, że obowiązujące na terenie Unii Europejskiej przepisy w niektórych przypadkach uniemożliwiają ratunek.

Fundacji chodzi o zasady transportu komercyjnego. W przypadku przekraczania granicy z więcej niż 5. zwierzętami, wymagają one spełnienia wielu formalności na 30-dni przed wjazdem UE. To m.in. obowiązek przedstawienia wyników badań weterynaryjnych i innych dokumentów, w tym paszportów i odprawy celnej. Te przepisy w czasie wojny właściwie uniemożliwiają większe transporty zwierząt (np. ze schronisk).

Uproszczone procedury dotyczą dziś tylko zwierząt przyjeżdżających z właścicielami. Fundacja Viva apeluje o rozszerzenie ich na działalność międzynarodowych organizacji pozarządowych i instytucje zajmujących się ewakuacją zwierząt na dużą skalę. Bez tego wiele stworzeń czeka śmierć. Aktywiści donoszą, że już teraz dochodzą do nich informacje o zawracaniu transportów.

Ratujmy zwierzęta z Ukrainy - podpiszmy petycję

Fundacja zachęca do podpisania petycji skierowanej do Departamentu Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności UE. Zdaniem członków Vivy, szybkie wprowadzenie uproszczonych zasad transportu komercyjnego uchroni wiele stworzeń przed śmiercią. Link do petycji znajdziecie tutaj. Poniżej znajdziecie zaś poświęcony sprawie post z Instagrama Fundacji Viva.

Źródło: Ratowanie zwierząt z Ukrainy utrudnione przez przepisy UE - jest PETYCJA w tej sprawie