szkoła, lekcje

i

Autor: pixabay.com

MATURA

Przecieki z języka angielskiego 2023. Te zadania będą na próbnej maturze!

2023-12-08 8:23

Matura próbna z języka angielskiego na poziomie podstawowym już w piątek 8 grudnia. Czego należy spodziewać się w arkuszach? Jakie zadania będą na próbnym egzaminie z angielskiego? Przecieki intensywnie są poszukiwane przez zdających kilkanaście godzin przed oficjalnym terminem. Co będzie na próbnej maturze 2023 organizowanej przez CKE? Odpowiadamy!

Spis treści

  1. Matura próbna z języka angielskiego 2023 - pewniaki i przecieki
  2. Matura z języka angielskiego 2023 - wypracowanie

Przecieki z języka angielskiego 2023 - matura próbna na poziomie podstawowym to niesamowicie gorąca fraza poszukiwana przez tegorocznych maturzystów. Za uczniami dwa pierwsze próbne matury, czyli język polski i matematyka na poziomie podstawowym. Absolwenci szkół średnich musieli zmierzyć się z wieloma trudnymi zadaniami w nowej Formule 2023, na rozwiązanie których mieli aż 240 i 180 minut. Trzeciego dnia, czyli w piątek 8 grudnia podejdą do egzaminu próbnego z języka angielskiego, dlatego nic dziwnego, że na kilkanaście godzin przed mocno się stresują. Jakie będą zadania na maturze próbnej z angielskiego 2023? Jaka forma pisemna będzie do napisania? Przypomnijmy, że język angielski na poziomie podstawowym trwa 120 minut i składa się zadań otwartych - rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstów pisanych. Dodatkowo wprowadzono zadania na znajomość środków językowych (gramatyki i leksyki), a także uczeń będzie musiał wykazać się umiejętnością stworzenia samodzielnie dłuższej formy wypowiedzi.

Matura 2023 - rady i patenty dla maturzystów #EwelinaPyta

Matura próbna z języka angielskiego 2023 - pewniaki i przecieki

Pewniaki maturalne z języka angielskiego 2023 ciekawią wiele osób. Jakie zadania pojawią się w tym roku w arkuszu próbnym? To oczywiście ściśle tajna informacja. Arkusze są mocno strzeżone, by ich treść nie wyszła wcześniej na jaw. Gdyby tak się stało, matura musiałaby zostać odwołana i przełożona na całkiem inny termin. Warto jednak przed maturą z angielskiego powtórzyć sobie:

  • słownictwo z kategorii: zdrowie, człowiek, sport, wakacje, życie prywatne, kultura, zwierzęta i przyroda, nauka i technika, zakupy, praca, edukacja, podróże;
  • wyrażenia do formy pisemnej (na początek, środek i zakończenie);
  • opanowanie zasad i wyrażeń do krótkiej formy pisemnej (e-mail, notka na bloga, ogłoszenie, zaproszenie);
  • gramatyka i środki językowe;
  • powtórka czasów Present Simple, Present Continuous, Present Perfect, Past Simple, Past Continuous, Past Perfect, Future Simple

Przypomnijmy, że na maturze z angielskiego na poziomie podstawowym za rozwiązanie zadań będzie można uzyskać maksymalnie 60 punktów.

ZOBACZ TAKŻE: Co to są idiomy? Dzięki nim zdobędziesz dodatkowe punkty na maturze z angielskiego!

Matura z języka angielskiego 2023 - wypracowanie

Jaka wypowiedź pisemna będzie na maturze próbnej z angielskiego 2023? Temat wypracowania to również tajna informacja. Na maturze w Formule 2023 został zwiększony limit wyrazów w wypowiedzi pisemnej. Na poziomie podstawowym maturzysta będzie musiał napisać dwa teksty - jeden krótszy, drugi dłuższy. Krótszy to na przykład notatka, ogłoszenie, komunikat, pocztówka, e-mail, zaproszenie. Dłuższa forma to list prywatny lub prosty list oficjalny, dlatego warto powtórzyć sobie różne wyrażenia, którymi można rozpocząć i zakończyć wypracowanie. Często na maturze z języka angielskiego pojawia się napisanie treści do kolegi lub koleżanki.