Program Beczka Plus. Nawet 10 tys. zł dopłaty od miasta! O co chodzi?

i

Autor: pixabay.com

Program Beczka Plus. Nawet 10 tys. zł dopłaty od miasta! O co chodzi?

2023-03-31 12:26

Powraca program Złap Deszcz, czyli dofinansowanie do przydomowych instalacji gromadzących deszczówkę. Podobnie, jak w poprzednich latach, mieszkańcy mogą liczyć na dotacje do 80% kosztów instalacji. W przypadku osób fizycznych to maksymalnie do 5 tys. zł. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą liczyć nawet na 10 tys. złotych. Łącznie w puli jest ponad 550 tys. zł.

Program co roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony wrocławian. Dzięki niemu można otrzymać dofinansowanie do wykonania muld lub studni chłonnych, ogrodów deszczowych, dachów retencyjnych czy podziemnych zbiorników na deszczówkę.

Nabór wniosków do tegorocznej edycji rusza już w poniedziałek, 3 kwietnia. Z dofinansowania mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe. Tegoroczną nowością będzie możliwość ubiegania się o środki przez wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie w budynkach, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza do 20% powierzchni.

Pieniądze mogą być przeznaczone na zakup, transport, wykonanie i montaż instalacji.

– Korzystanie z potencjału wody opadowej to forma przystosowania do zmian klimatu. W ramach programu dofinansujemy instalacje, które przechwytują wodę w czasie opadów i ją magazynują. Może być ona później wykorzystana na przykład do uprawy i pielęgnacji ogródka. "Łapiąc" deszczówkę, ograniczymy zużycie wody i zapłacimy niższe rachunki – mówi Małgorzata Brykarz, dyrektor Wydziału Klimatu i Energii Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Program Złap Deszcz działa od 2019 roku. Do tej pory z dofinansowania skorzystało już blisko 600 mieszkańców, spółdzielni i wspólnot. Dzięki dotacjom o łącznej wysokości 1,8 mln zł wrocławianie zrealizowali ponad 360 przyrynnowych, naziemnych zbiorników, 163 zbiorniki podziemne, 21 ogrodów deszczowych, 15 studni i muld chłonnych oraz zielony dach.

Złap deszcz. Jak złożyć wniosek?

Wniosek o udzielenie dotacji wraz z niezbędnymi załącznikami w formie elektronicznej można złożyć:

online:

  • wysyłając na adres wke@um.wroc.pl – wniosek podpisany podpisem kwalifikowanym lub zaufanym
  • wysyłając za pośrednictwem platformy ePUAP, przy wykorzystaniu specjalnie przygotowanego formularza - wniosek podpisany bezpłatnym podpisem zaufanym

w formie papierowej:

  • składając wniosek do Biura Podawczego Urzędu Miejskiego - ul. Bogusławskiego 8-10, Zapolskiej 4, pl. Nowy Targ i ul. Legnicka 58 (CH Magnolia)
  • przesyłając na adres Wydziału Klimatu i Energii, Urząd Miejski Wrocławia, ul. Świdnicka 53, 50-030 Wrocław

Co ważne, w tym roku pojawią się nowe wzory wniosków do programu. Będą dostępne od poniedziałku na stronie programu Złap Deszcz w Biuletynie Informacji Publicznej i na wroclaw.pl.

Źródło: Program Beczka Plus. Nawet 10 tys. zł dopłaty od miasta! O co chodzi?