Sportano.pl

Planowanie treningów piłki nożnej – o czym pamiętać?

2024-06-26 17:24 Materiał sponsorowany

Trenowanie piłki nożnej to nie tylko niezwykła przygoda, ale również wyzwanie. By osiągać coraz lepsze wyniki, warto przygotować odpowiedni plan treningowy. W jaki sposób go stworzyć i na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Sportano

i

Autor: Materiały prasowe

Zdrowy styl życia

Każdy gracz jest inny, o czym warto pamiętać przy planowaniu treningów piłki nożnej – czy to jako trener, czy zawodnik. Planowanie treningów z jednej strony powinno pomóc w osiągnięciu zarówno krótko, jak i długoterminowych celów. Warto przy tym uwzględnić najnowsze wyniki testów sportowych, długofalowy rozwój piłkarza i cele całej drużyny czy klubu piłkarskiego.

Styl życia najczęściej będzie miał bezpośrednie przełożenie na wyniki osiągane na boisku. Dlatego w sposób szczególny warto zwrócić uwagę na ten aspekt funkcjonowania zawodnika.

Uwaga w dużej mierze powinna skupić się na tym, co je na co dzień zawodnik. Zbilansowana dieta pozwoli na uzyskiwanie optymalnych wyników na boisku, nie tylko dzięki lepszemu samopoczuciu fizycznemu, ale również psychicznemu.

W codziennej diecie powinno znaleźć się przede wszystkim pełnowartościowe białko, węglowodany złożone, nienasycone kwasy tłuszczowe. Warto również kontrolować poziom najważniejszych witamin i minerałów. W skomponowaniu indywidualnej diety może pomóc specjalista.

Wyposażenie ma znaczenie. Jak wybrać korki piłkarskie?

Choć to zaangażowanie, poziom sprawności fizycznej i prowadzony styl życia mogą w największym stopniu zadecydować o sukcesie na boisku, warto pamiętać, że nawet najlepiej zaplanowany trening może być zepsuty przez źle dobrane wyposażenie dla zawodnika.

Dużą uwagę warto zwrócić na wybór odpowiedniego rodzaju korków piłkarskich. Choć ich design i kolor z pewnością jest istotny, przed wyborem konkretnej pary powinniśmy zastanowić się nad kilkoma kwestiami:

  • Jaki rozmiar obuwia będzie najlepiej dopasowany do stopy?
  • Na jakiej nawierzchni będą odbywać się treningi?
  • Czy mamy preferencje związane z materiałem wykonania korków?

Korki piłkarskie dobiera się do konkretnego rodzaju podłoża, w zależności od tego, gdzie zamierzamy trenować. Buty mogą być wykonane z materiału syntetycznego lub skóry naturalnej. Przykładowe modele znajdziesz m.in. tutaj: https://sportano.pl/buty-new-balance/buty-pilkarskie-new-balance/korki-new-balance.

Sportano

i

Autor: Materiały prasowe

Jak rozplanować treningi w czasie?

Tydzień treningowy zawodnika powinien obejmować treningi siłowe, biegowe oraz techniczne. Kolejność ich wykonywania, poziom intensywności oraz częstotliwość mogą mieć bezpośrednie przełożenie na wyniki na boisku.

W ciągu tygodnia gracz może odbyć 1–2 treningi siłowe, które będą rozwijać masę mięśniową. Równie ważne są ćwiczenia biegowe, które poprawią szybkość biegu i ogólną wytrzymałość organizmu. Liczbę treningów warto dobrać do potrzeb konkretnego zawodnika.

Z kolei treningi techniczne pozwolą na doskonalenie umiejętności, które przydadzą się podczas gry, chodzi m.in. o prowadzenie piłki, podawanie, strzelanie do bramki, stosowanie uników. To bardzo istotny element szkolenia każdego gracza, dlatego najlepiej jeśli treningi techniczne będą miały miejsce 3–5 razy w tygodniu.

Oczywiście, wszystko zależy od tego, na jakim poziomie zamierzamy trenować. Inną rutynę dnia i stylu życia będą musieli narzucić sobie gracze profesjonalni i półamatorscy od zawodników grających rekreacyjnie.

Właściwe nastawienie to połowa sukcesu

Sportowy sukces prawdopodobnie będzie wymagać wiele poświęceń. Na drodze do jego osiągnięcia warto zadbać nie tylko o odpowiedni styl życia, sposób odżywiania czy przygotowanie indywidualnego planu treningowego.

Bardzo duże znaczenie będzie miało również odpowiednie nastawienie zawodnika. Popełnianie błędów, niepowodzenia czy spadki formy towarzyszą każdemu zawodnikowi. Najważniejsze jednak, by nie poddawać się czasowym przeciwnościom i zmierzać do wcześniej obranego celu.

Pomoże w tym odpowiednio przygotowany plan treningowy, który uwzględni również czas na rekreację i regenerację organizmu.

Podczas treningów znaczenie będzie miał nie tylko wygodny strój (m.in. korki piłkarskie), ale również ułożenie poszczególnych sekwencji treningu. Warto pamiętać, że każdy, nawet najkrótszy trening, powinien rozpoczynać się od rozgrzewki, która zmniejszy prawdopodobieństwo urazów i kontuzji.