pełnia

i

Autor: canva

NIESAMOWITE ZJAWISKO

Pełnia Księżyca w listopadzie 2023. Kiedy na niebie pojawi się Mroźny Księżyc?

2023-11-27 8:52

Pełnia Księżyca występuje co 29,5 dni i znajduje się wówczas naprzeciwko Słońca. Wielkimi krokami zbliża się Pełnia Mroźnego Księżyca, która w listopadzie nazywana jest także Szronową i Pełnią Bobrzego Księżyca. Kiedy dokładnie obserwować zjawisko? Skąd wzięły się nazwy listopadowej pełni? To warto wiedzieć.

Mroźny Księżyc w listopadzie 2023 rozbłyśnie niebawem na niebie, a fani wyjątkowych zjawisk na niebie już nie mogą się doczekać. Jak każda Pełnia Księżyca i ta listopadowa ma swoje nazwy. Najczęściej mówi się o niej jako o Pełni Bobrzego Księżyca, ponieważ najprawdopodobniej pochodzi od Indian, którzy dawniej właśnie w tym miesiącu zastawiali pułapki na bobry. Jeszcze inni twierdzą, że nazwa ta pochodzi od zwiększonej aktywności bobrów budujących zimowe zapory. To jednak nie koniec. Pełnia Księżyca w listopadzie nazywana jest także Mroźnym Księżycem lub Szronową Pełnią i oczywiście nawiązuje do zmieniającej się aury jesienno-zimowej. Przypominamy, że Księżyc ma cztery podstawowe fazy, które związane są z jego pozycją względem Słońca i Ziemi. Mowa o nowiu, pierwszej kwadrze, pełni i ostatniej kwadrze. Kiedy w takim razie jest Pełnia Księżyca w listopadzie 2023?

Roxie Węgiel & Wiktoria Kuszewicz - Miasto (StartUp Music)

Pełnia Księżyca Listopad 2023 - DATA, GODZINA

Kiedy jest Pełnia Mroźnego Księżyca w listopadzie? Księżyc pojawi się w linii prostej między Słońcem i Ziemią już w poniedziałek 27 listopada 2023, a maksimum zjawiska nastąpi o godzinie 10:16. Pełnia Księżyca będzie widoczna gołym okiem, a do jej obserwacji nie są potrzebne lunety, ani teleskopy. Obserwacje może jednak popsuć pogoda, a przede wszystkim duże zachmurzenie. Warto również wiedzieć, że Pełnia Księżyca w listopadzie będzie widoczna i odczuwalna na kilka dni przed, jak i na kilka dni po osiągnięciu maksimum. To jednak nie koniec astronomicznych zjawisk na niebie, bowiem w nocy z 17 na 18 listopada będziemy mogli podziwiać Leonidy, czyli "noc spadających gwiazd".

Sonda
Jak na Ciebie wpływa pełnia Księżyca?