księżyc

i

Autor: pixabay.com

PEŁNIA KSIĘŻYCA

Pełnia Księżyca w grudniu 2023. Kiedy na niebie zaświeci Zimny Księżyc?

2023-12-24 10:41

Pełnia Księżyca pojawia się na niebie średnio co 29,5 dni i znajduje się wtedy naprzeciwko Słońca. Przed nami Pełnia Zimnego Księżyca, która w grudniu nazywana jest także Pełnią Księżyca Długiej Nocy oraz Dębową Pełnią. Kiedy dokładnie obserwować zjawisko na niebie? Skąd wzięły się nazwy grudniowej pełni? To warto wiedzieć.

Zimny Księżyc pojawi się na grudniowym niebie. Kiedy jest Pełnia Księżyca w grudniu 2023? To już niebawem! Jak każda Pełnia Księżyca i ta najbliższa ma swoje nazwy. Najczęściej mówi się o grudniowym zjawisko jako o Pełni Zimnego Księżyca, co oczywiście wskazuje na porę roku, czyli zimę. Pełnia w grudniu ma także inne nazwy i są to: Pełnia Księżyca Długiej Nocy oraz Dębowa Pełnia. Przypominamy, że Księżyc ma cztery podstawowe fazy, które związane są z jego pozycją względem Słońca i Ziemi. Mowa oczywiście o nowiu, pierwszej kwadrze, pełni i ostatniej kwadrze. Kiedy w takim razie jest Pełnia Księżyca w grudniu 2023? Jej wpływ odczujemy kilka dni przed, jak i kilka dni po pełni.

Najlepszy prezent od świętego Mikołaja to... #EwelinaPyta

Pełnia Księżyca w grudniu 2023 - DATA, GODZINA

Kiedy jest Pełnia Księżyca w grudniu 2023? Księżyc pojawi się w linii prostej między Słońcem i Ziemią już w środę 27 grudnia, a maksimum zjawiska nastąpi o godzinie 01:33 w nocy. Pełnia Księżyca będzie widoczna gołym okiem, a do jej obserwacji nie są potrzebne lunety, ani teleskopy. Obserwacje może jednak popsuć pogoda, a przede wszystkim duże zachmurzenie. Warto również wiedzieć, że Pełnia Księżyca w grudniu 2023 będzie widoczna i odczuwalna na kilka dni przed - czyli w okresie świąt Bożego Narodzenia, jak i na kilka dni po osiągnięciu maksimum. Niektórzy mogą mieć problemy ze snem.

Sonda
Pełnia Księżyca - czy dobrze śpisz w nocy?