szkoła legitymacja

i

Autor: canva

nowość w polskich szkołach

Papierowe legitymacje znikają ze szkół. Oto co je zastąpi

2024-09-04 9:41

Na naszych oczach kończy się pewna era w szkole. Chodzi o papierowe legitymacje, na których widniały dane ucznia, jego zdjęcie, a na odwrocie zbierało się pieczątki z każdym nowo rozpoczętym rokiem szkolnym. Wiemy co niebawem zastąpi papierowe legitymacje.

Koniec z papierowymi legitymacjami to nie żart. Legitymacje szkolne są nieodłącznym elementem życia każdego ucznia. Pełnią szereg funkcji, od identyfikacji po zapewnienie dostępu do zniżek i zasobów edukacyjnych. Dzięki nim uczniowie mogą cieszyć się licznymi korzyściami, co ułatwia codzienne funkcjonowanie i wspiera rozwój młodzieży. Legitymacje są także symbolem przynależności do społeczności szkolnej, co ma duże znaczenie dla budowania tożsamości i integracji młodzieży. Teraz okazuje się, że papierowe legitymacje znikają całkowicie, a zastąpią je nowe - plastikowe. Wszystko przez rozwój technologii i cyfryzacji, która dziś staje się codziennością i jest dla wielu osób bardzo wygodna. Okazuje się, że nowe legitymacje szkolne będą wydawane od lipca 2024 roku wyłącznie w formie plastikowej karty. Jak czytamy w internecie nowe legitymacje szkolne są trwalsze i bardziej higieniczne niż tradycyjne papierowe.

ZOBACZ TAKŻE: Godzina rozpoczęcia roku szkolnego 2024. Kiedy i o której godzinie jest apel? Kiedy są lekcje?

Eska Daje Szkołę - Król Karol

Nowe legitymacje szkolne

Nowe rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki dotyczące legitymacji szkolnych i przedszkolnych w wersji papierowej oraz elektronicznej zostało podpisane 7 czerwca 2023 roku. Zgodnie z nowymi przepisami, dotychczasowe papierowe legitymacje mogą być wydawane uczniom tylko do 12 lipca 2024 roku. Od 13 lipca bieżącego roku wszystkie legitymacje będą musiały być wydawane młodzieży i dzieciom w formie plastikowej karty nazywanej e-legitymacją.

Jak wygląda nowa legitymacja szkolna? Dokument ma być wielkości karty kredytowej i mieć kolor różowy. Na przedniej stronie legitymacji ma zostać umieszczone zdjęcie ucznia, jego imię (lub imiona), nazwisko, data urodzenia, numer PESEL, nazwa i adres szkoły. Dodatkowo na dokumencie ma pojawić się nazwisko dyrektora szkoły oraz data wydania dokumentu. Z tyłu karty ma być miejsce na osiem naklejek holograficznych, które będą potwierdzać ważność legitymacji.

Warto wiedzieć, że uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych muszą odnawiać swoją legitymację co roku do 30 września. W przypadku uczniów szkół policealnych i dla dorosłych wygląda to inaczej, bowiem oni muszą odnawiać ją dwa razy w roku, do 1 marca i 30 września. Nowa e-legitymacja oferuje wiele dodatkowych funkcji, jak na przykład możliwość używania jej jako karty dostępu do różnych obiektów szkolnych, biletu na transport publiczny czy nawet jako karnet na stołówkę.

Szkoła - typowe teksty nauczycieli
Pytanie 1 z 14
Dzwonek/przerwa jest dla ...