Ulga dla właścicieli zabytkowych dworków i pałacyków

i

Autor: Canva

Pałacyk Plus. Mało kto wie o tej uldze w Polskim Ładzie. Można zyskać miliony!

2022-01-28 10:00

Jeśli jesteście właścicielami dworku albo pałacyku, to zapewne ucieszy Was fakt, że w Polskim Ładzie jest specjalna ulga dla właścicieli takich zabytków. Według specjalistów właściciel zabytkowego dworku może sobie odliczyć 500 tys. zł rocznie, a nawet i więcej w ramach „Pałacyk Plus”. Przedstawiamy „królową wszystkich ulg”.

Pałacyk Plus - duża ulga dla właścicieli dworków

Nowa ulga stworzona w ramach Polskiego Ładu otrzymała już nieoficjalny tytuł „królowej innych ulg”. Osoby, które stać na zakup zabytkowego dworku lub pałacyku będą mogły odliczyć od dochodu nawet ponad 500 tys. zł rocznie. Informacje o nowej dużej uldze, którą twórcy Polskiego Ładu jakoś się nie chwalą umieściła w swoim poście w serwisie LinkedIn doradczyni podatkowa Jowita Pustuł. Nowe rozwiązania podatkowe Polskiego Ładu wprowadzają w ustawie PIT ulgę z tytułu wydatków ponoszonych na ochronę i konserwację zabytków. Jak skorzystać z tej ulgi? Wyłumaczenie zamieściła doradczyni w swoim poście.

„Musisz kupić jakiś dworek lub pałacyk. Cokolwiek. Ważne, żeby był wpisany do rejestru zabytków. Następnie wydajesz coś na roboty budowlane, renowację lub konserwację. Nie trzeba dużo. Wystarczy 1 zł” – wyjaśniła Jowita Pustuł.

Ile właściciel zabytkowego dworku może odliczyć od dochodu? Okazuje się, że ulga jest bardzo korzystna dla właścicieli zabytkowych posiadłości.

„Odliczasz poniesiony wydatek na nabycie pałacyku, nie więcej, niż 500 zł za każdy 1 m² powierzchni użytkowej. Maksymalnie 500 tys. zł rocznie. Dodatkowo odejmujesz 50 proc. wydatków poniesionych na usługi budowlane, renowację, czy konserwację. Tu nie ma limitu. Wydasz 2 mln – odliczysz 1 mln. Wydasz 6 mln – odliczysz 3 mln. Sky is the limit. Dzięki 'Pałacyk plus' możesz obniżyć swój dochód do zera i nie płacić PIT. Przy innych ulgach np. rehabilitacyjnej jest limit (odliczenie – maks 6 proc. dochodu), ale 'Pałacyk plus' nie ma limitu. Pałacyki są ważniejsze od niepełnosprawnych. To, dlatego” – napisała Pustuł.

Pałacyk Plus - kto może skorzystać z ulgi?

Adresatami ulgi są podatnicy będący właścicielami lub współwłaścicielami zabytków nieruchomych, opłacający podatek według skali podatkowej, 19 proc. stawki podatku oraz opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, którzy ponieśli wydatki na:

  • wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej utworzony, zgodnie z odrębnymi przepisami, dla zabytkowego budynku mieszkalnego wpisanego do rejestru zabytków lub znajdującego się w wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków;.
  • prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane w zabytku nieruchomym wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w ewidencji zabytków,
  • odpłatne nabycie zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru zabytków lub udziału w zabytkowym budynku pod warunkiem, że podatnik poniósł na ten zabytek wydatek o charakterze remontowo-konserwatorskim.

Innymi słowy ulgę może dostać każdy, kto zdecyduje się na zakup i renowację zabytkowego pałacyku lub dworku może skorzystać z ulgi na zabytki. Nie ma znaczenia jak długo jest się właścicielem pałacu.

„Możesz np. komuś darować jak tylko ci się znudzi. Kupisz sobie w 2023 r. inny pałacyk. Nabędziesz prawo do nowej ulgi” – napisała Jowita Pustuł.

W swoim poście doradczyni podatkowa określiła „Pałacyk plus” mianem „królowej wszystkich innych ulg”. Jak pisze autorka ulga ta

„Ma najszerszy zakres ze wszystkich nowych ulg. Zapewnia znacznie większe korzyści, niż ulgi dla klasy średniej, na powrót, dla emerytów oraz rodzin 4 plus razem wzięte. Chowa się też przy nim ulga dla samotnych rodziców z kwotą 1 500 zł rocznie”.

Według twórców celem wprowadzenia tej ulgi jest dodatkowe wsparcie działań Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego określonych w ramach programu „Ochrona zabytków”. Ulga ta ma ułatwić zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego, realizowanego poprzez zakup, konserwację i restaurację budynków zabytkowych.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Sedno Sprawy - Jan Maria Jackowski
Źródło: Pałacyk Plus. Mało kto wie o tej uldze w Polskim Ładzie. Można zyskać miliony!