Ludzie padali na posadzę katedry w Kolonii

i

Autor: https://twitter.com/XR_Essen Ludzie padali na posadzę katedry w Kolonii

PADALI NA POSADZKĘ W KOŚCIELE - zaskoczeni wierni nie wiedzieli, co robić [WIDEO]

2022-01-13 10:55

Wszystko to wydarzyło się 6. stycznia, w święto Trzech Króli. Tuż przed rozpoczęciem nabożeństwa osoby stojące w głównej nawie świątyni zaczęły padać na ziemię. Zaskakujący moment został utrwalony na nagraniu. Więcej na ten temat w naszym artykule.

Młodzi ludzie stojący w nawie głównej świątyni nagle padają na posadzkę - właśnie to możemy oglądać na nagraniu, które od 6. stycznia krąży po sieci. Zdarzenie miało miejsce w słynnej katedrze w Kolonii, tuż przed rozpoczęciem nabożeństwa z okazji święta Trzech Króli. Wideo trwa nieco ponad 2 minuty. Zanim ludzie padli na podłogę widzimy, jak wychodzą z ławek, by stanąć na wprost ołtarza. Na najbardziej zaskoczonych wyglądają wierni, którzy zgromadzili się na uroczystą mszę. Dopiero po chwili widzimy coś, co wyjaśnia całe zdarzenie - baner trzymany przez kilka osób. Okazuje się bowiem, że wszystko to było zaplanowaną akcją, która miała na celu zwrócenie uwagi na niezwykle ważną kwestię.

Zalipie - malowana wieś. Jedyne takie miejsce w Polsce

Protest w słynnej niemieckiej katedrze

Katedra w Kolonii to jedna z najsłynniejszych świątyń w Europie. Nic więc dziwnego, że to właśnie ją wybrano na miejsce zorganizowania protestacyjnego happeningu. To pomysł Extinction Rebellion - międzynarodowego ruchu stosującego obywatelskie nieposłuszeństwo w celu wymuszenia na rządach działań zapobiegających zmianom klimatu. W czwartek, 6. stycznia, członkowie i członkinie ER zebrali się w katedrze, by zaprotestować przeciwko działaniom koncernu RWE.

RWE (Reńsko-Westfalski Zakład Energetyczny) to niemiecki koncern energetyczny z siedzibą w Essen. Przez organizacje działające na rzecz ochrony klimatu jest on od lat oskarżany o degradowanie środowiska naturalnego w Niemczech i niszczenie dorobku kulturowego, w tym zabytkowych kościołów.

RWE od lat niszczy kościoły w Nadrenii dla zysku z węgla brunatnego - za zgodą Kościoła katolickiego. W Kolonii działacze klimatyczni położyli się na znak protestu w katedrze - czytamy we wpisie dotyczącym happeningu.

Happening w katedrze w Kolonii - WIDEO

Działacze Extinction Rebellion donoszą, że wydarzenie przebiegało spokojnie. Podczas happeningu interweniowali jednak duchowni i służący do mszy. Baner wyrwano osobom sprzed ołtarza, a ludzi leżących na posadzce zaczęto podnosić i wyprowadzać z kościoła. Niemieckie media informują, że na miejscu zjawiła się też policja, a po zajściu wszczęto postępowanie, w ramach którego odbędą się przesłuchania uczestników i uczestniczek happeningu. Sytuację możecie obejrzeć na poniższym wideo.

Źródło: PADALI NA POSADZKĘ W KOŚCIELE - zaskoczeni wierni nie wiedzieli, co robić [WIDEO]