Oszust z Tindera - jak go uniknąć?

i

Autor: Canva

Oszust z Tindera – jak zweryfikować wiarygodność internetowej randki?

2022-02-09 14:34

Film „Oszust z Tindera” bije obecnie rekordy popularności. Film opowiadający historię oszukanych na portalu randkowym kobiet jest obecnie jednym z najczęściej wybieranych filmów na platformie Netflix. Z tej aplikacji randkowej korzysta wielu użytkowników, warto wiedzieć o kilku prostych zasadach, które pozwolą nam uniknąć sytuacji, jaka przytrafiła się bohaterkom filmu.

Jak nie zostać ofiarą oszusta z Tindera?

Sama aplikacja, której zadaniem jest ułatwienie w nawiązywaniu pierwszego kontaktu z drugą osobą nie ma w sobie nic złego. Jednak gdy jest ona używana przez osobę, której celem nie jest znalezienie partnera, lecz wyłudzenie pieniędzy lub danych osobowych może stanowić spore zagrożenie. Wszystko zależy oczywiście od motywów, jakimi kieruje się dany użytkownik. Warto wiedzieć, że Tinder oferuje kilka rozwiązań, które przynajmniej w teorii powinny pozwolić nam randkować bezpiecznie.

Historie o oszustach wyłudzających pieniądze na portalach randkowych i profilach społecznościowych to niestety już codzienność. Warto o tym pamiętać, nawiązując nowy kontakt – oszustwa na Tinderze faktycznie mają miejsce. Co zrobić, aby nie paść ich ofiarą i bezpiecznie randkować w internecie.

Bezpieczne randkowanie na Tinderze.

  1. Centrum Bezpieczeństwa Tindera. Od sierpnia 2021 roku uruchomiono Centrum Bezpieczeństwa Tindera. Jeśli osoba, z którą rozmawiasz wyda ci się podejrzana, bo zacznie prosić o pieniądze lub zacznie przesyłać ci niechciane treści to w dowolnym momencie możesz zgłosić tam taki profil.
  2. Opcja wideo chatu przed spotkaniem. Na Tinderze w czasie pandemii COVID-19 uruchomiono opcję czatu wideo. Skorzystanie z tej usługi pozwoli na potwierdzenie tożsamości osoby po drugiej stronie ekranu. Zdjęcia na profilach nie zawsze są prawdziwe i warto to zweryfikować.
  3. Opcja „Czy ci to przeszkadza?”. Tinder wprowadził również opcję „Czy ci to przeszkadza?”. Jeśli aplikacja wyłapie potencjalnie obrażające wiadomości automat zapyta nas, czy treść, którą otrzymaliśmy jest dla nas akceptowalna. Pozytywna odpowiedź na to pytanie powoduje automatyczne zgłoszenie wysyłającego obraźliwe treści. Podobna funkcja pojawia się również w momencie wysłania wiadomości obraźliwej pytając wysyłającego „Czy jest pewny”?
  4. Opcja blokowania. Nie chcesz rozmawiać z niektórymi użytkownikami to zamiast denerwować się po prostu ich zablokuj.

To tylko kilka opcji samej aplikacji, ale warto też pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa naszych danych w sieci.

Sonda
Korzystasz z Tindera?

Bezpieczeństwo w sieci

W internecie ostrożności nigdy za wiele, dlatego, zanim wybierzemy się na spotkanie warto zweryfikować dane osoby na innych portalach społecznościowych – nie tylko randkowych. Dokładnie zastanów się nad tym, jakie dane udostępniasz w sieci.Warto ograniczyć ilość informacji, jakie udostępniamy o sobie. Jeśli w trakcie z pozoru niewinnej rozmowy udostępnimy oszustowi zbyt wiele informacji na swój temat to może on z ich pomocą zaszkodzić twojej reputacji, czy nawet wykraść znacznie więcej wrażliwych danych. Nigdy nie powinniśmy udostępniać przez internet nieznajomym osobom informacji takie jak numer konta bankowego, karty płatniczej, czy adresu zamieszkania.

Wszystkie prośby o przelew pieniędzy, czy podawanie kodu BLIK powinny być z góry traktowane jako "czerwone światło" i odrzucane, a proszący o to użytkownicy jak najszybciej blokowani. Podobnie jest z klikaniem w nieznane linki podsyłane przez nieznajomych – dla własnego bezpieczeństwa lepiej ich nie klikać.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Oszust z Tindera – jak zweryfikować wiarygodność internetowej randki?