Korek na drodze

i

Autor: pixabay.com Korek na drodze

Ogromne mandaty i grzywny coraz bliżej - rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym

2021-07-29 10:10

Najwyższa grzywna będzie mogła wynosić 30 000 zł., zaś mandat - 6 000 zł. Ponadto punkty karne mają się kasować po 2 latach. To niektóre z założeń projektu nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, który został przyjęty przez rząd. Więcej na ten temat w artykule.

Zmiany w przepisach Prawa o ruchu drogowym są w zasadzie pewne! Rząd w trybie obiegowym przyjął projekt nowelizacji. Zakłada ona między innymi podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe. Miałaby wynosić 30 000 zł. Podwyżki szykują się też w taryfikatorze mandatów. Za najwyższy trzeba by zapłacić 6 000 zł. Ważna zmiana dotyczy też kasowania punktów karnych - miałyby się zerować po 2, a nie jak dotychczas po 1 roku. Ministerstwo Infrastruktury liczy, że przepisy pozwolą na skuteczniejszą walkę z niebezpiecznymi kierowcami i patologiami na polskich drogach. W dalszej części artykułu dowiecie się, co jeszcze zakłada nowelizacja i kiedy nowe Prawo o ruchu drogowym wejdzie w życie.

Przemycali Adasia przez granice

Prawo o ruchu drogowym - wzrastają grzywny i mandaty

Nowelizowane prawo wprowadza zmiany w Kodeksie wykroczeń. Z założeń projektu wynika, że maksymalna wysokości grzywny wzrośnie z 5 000 do 30 000 zł. Ponadto wzrosną sumy taryfikatora mandatów - do 5 000 zł, a w przypadku zbiegu wykroczeń do 6 000 zł zwiększy się grzywna, którą nałożyć można w postępowaniu mandatowym. 1 500 zł to grzywna w przypadku uszkodzenia mienia przez sprawcę wykroczenia lub spowodowania naruszenia ciała poszkodowanego lub rozstroju zdrowia, których leczenie trwa nie dłużej niż siedem dni.

Ile za przekroczenie prędkości?

Projekt nowelizacji mówi też o nowych karach za zbyt szybką jazdę. 1 500 zł to najniższy mandat za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h, niezależnie od faktu, czy naruszenie zostało stwierdzone w obszarze zabudowanym czy też poza nim. Jeśli sprawca ponownie popełni takie wykroczenie w ciągu dwóch lat, zostanie ukarany grzywną w wysokości co najmniej 3 tys. zł.

Sonda
Czy zdarza Ci się łamać przepisy drogowe?

Zerowanie punktów karnych po 2 latach

Ważne zmiany wprowadzają też zapisy dotyczące zerowania punktów karnych. Po pierwsze, ma to być uzależnione od uregulowania mandatu lub grzywny. Po drugie, punkty będą kasowane dopiero po upływie dwóch lat od dnia zapłaty kary. Zdaniem resortu, ma to zapewnić szybkie i skuteczne wyegzekwowanie kary. Wzrośnie też liczba przyznawanych punktów karnych - do 15 za naruszenie przepisów. Obecnie jest to 10. Limit punktów karnych nie ulegnie zmianie.

Jazda bez uprawnień

Prowadzenie pojazdu bez wymaganego uprawnienia będzie skutkowało karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny od 1 000 zł. Jeśli sprawca popełni podobne wykroczenie ponownie w ciągu 2 lat, zapłaci nie mniej niż 2 000 zł.

Kiedy nowe Prawo o ruchu drogowym?

Wejście w życie nowych rozwiązań zaplanowano na 1 grudnia 2021 r. Przepisy mają poprawić tragiczną sytuację na polskich drogach. Niemal każdego dnia ktoś ginie lub zostaje ranny w wypadu drogowym. Wypadki to także obciążenie dla budżetu państwa - straty są szacowane na ponad 56 mld zł rocznie. W samym 2018 roku koszty te stanowiły 2,7% PKB.

Źródło: Ogromne mandaty i grzywny coraz bliżej - rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym