Nowe uprawnienia dla kierowców z kat. B! Jest jeden warunek

i

Autor: Tama66

Nowe uprawnienia dla kierowców z kat. B! Jest jeden warunek

2021-12-09 8:59

Nowe uprawnienia dla kierowców z kategorią B stały się rzeczywistością. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o elektromobilności, a co za tym idzie - w 2022 roku czeka nas kilka istotnych zmian. Wśród nich ważna zmiana dotycząca kierowców z najpowszechniejszą kategorią. Jest jednak warunek! Jaki?

Nowelizacja ustawy o elektromobilności przyniesie sporo zmian. Nowe uprawnienia zyskają kierowcy z kategorią B. Chodzi o masę pojazdu, jakim możemy poruszać się po drodze. Zgodnie z obecnymi przepisami wszyscy posiadacze prawa jazdy z najpowszechniejszą kategorią, czyli B mogą kierować samochodem o maksymalnej wadze nieprzekraczającej 3,5 tony. To ma się niebawem zmienić! Od czego będą zależeć zmiany?

CZYTAJ TAKŻE: Ceny benzyny mocno w dół. To już pewne! Szef PKN Orlen podał, ile zapłacimy za litr paliwa

Nowe uprawnienia dla kierowców z kat. B! Jest jeden warunek

W nowelizacji ustawy o elektormobilności, która została już podpisana przez prezydenta znalazł się zapis wprowadzający ważną zmianę i dający kierowcom nowe uprawnienia. Chodzi o ten zapis:

Pojazdem samochodowym zasilanym paliwami alternatywnymi o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t oraz nieprzekraczającej 4250 kg, jeżeli przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej 3,5 t wynika z zastosowania paliw alternatywnych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 66 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, a informacja o tym przekroczeniu jest odnotowana w dowodzie rejestracyjnym, pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 2 lat.

Co to oznacza? Kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy od minimum dwóch lat będą mogli jeździć cięższymi pojazdami. O ile te napędzane są odpowiednim „paliwem”. Chodzi przede wszystkim o napęd elektryczny, ale także wodorowy, czy na gaz typu: CNG, LNG a także LPG.

Nowe uprawnienia dla kierowców z kat. B!

Nowelizacja wprowadza ważne zmiany z punktu widzenia przedsiębiorstw, które korzystają z samochodów z napędem elektrycznym. Tego typu pojazdy są po prostu cięższe od pozostałych, a zawdzięczają to wbudowanemu akumulatorowi, a co za tym idzie samochody mają mniejszą ładowność. Z punktu widzenia przedsiębiorcy, jest to mało opłacalne, dlatego nadal wykorzystywane są pojazdy napędzane tradycyjnymi paliwami. Dzięki podwyższeniu dopuszczalnej masy minimalnej, samochody elektryczne nadrabiają swoje zaległości stają się bardziej atrakcyjne dla firm.

Co warszawiacy lubią w swoim mieście?
Źródło: Nowe uprawnienia dla kierowców z kat. B! Jest jeden warunek