Nowe przepisy drogowe od 10 czerwca 2023

i

Autor: pl.freepik.com Nowe przepisy drogowe od 10 czerwca 2023

Przepisy drogowe

Nowe przepisy dla kierowców od 10 czerwca! Zmiany w dopuszczalnej liczbie pasażerów oraz wieku

2023-06-09 8:07

W Kodeksach drogowych, nie tylko polskim, nieczęsto zachodzą jakieś zmiany. W naszym kraju takowe zostały wprowadzone na początku tego roku, w styczniu. Teraz kierowcy bezwzględnie powinni zapoznać się z nowymi, które wchodzą w życie w sobotę, 10 czerwca. Niektóre mogą wzbudzać spore kontrowersje.

10 czerwca 2023 roku wchodzą w życie nowe przepisy dla kierowców. Co koniecznie trzeba wiedzieć?

Ograniczenia w liczbie przewożonych pasażerów dla młodych kierowców, czyli tych, którzy zdali na prawo jazdy przed 25. roku życia - takie właśnie, nowe przepisy wprowadza brytyjskie Ministerstwo Transportu. Jest to niezmiernie ważne również dla Polaków, gdyż wielu naszych rodaków pracuje w Wielkiej Brytanii. To jednak nie wszystko. Aby móc przewozić pasażerów, młody stażem i wiekiem kierowca będzie musiał najpierw przez rok jeździć wyłącznie sam. Wszystko po to, by zwiększyć bezpieczeństwo w ruchu drogowym poprzez podniesienie umiejętności kierowców. 

Zarówno w Polsce, Wielkiej Brytanii i wielu innych krajach statystyki pokazują, że młodzi kierowcy, a szczególnie mężczyźni przodują jeśli chodzi o powodowanie wypadków drogowych. Z reguły przyczyną jest nadmierna prędkość, a także zbyt małe umiejętności poruszania się w trudnych warunkach pogodowych, na przykład w czasie mgły, ulewy czy śliskiej nawierzchni. W Polsce ograniczenia wiekowe obowiązują tylko jeśli chodzi o kat. A, która umożliwiają poruszanie się po drodze motocyklem. Wymagany minimalny wiek do uzyskania tej właśnie kategorii to:

  • 24 lata - dla osób, które nie posiadały przez co najmniej 2 lata prawa jazdy kategorii A2,
  • 20 lat - dla osób, które od co najmniej 2 lat posiadają prawo jazdy kategorii A2.

Wiemy, jak będą wyglądały medale Igrzysk Europejskich 2023 [ZDJĘCIA]

Prezent na zakończenie roku szkolnego dla nauczyciela = łapówka? #EwelinaPyta
Źródło: Nowe przepisy dla kierowców od 10 czerwca! Zmiany w dopuszczalnej liczbie pasażerów oraz wieku