Niż Eunice uderzy w Polskę. Spodziewane jeszcze większe wichury!

i

Autor: canva/wxcharts Niż Eunice uderzy w Polskę. Spodziewane jeszcze większe wichury!

W Polskę uderzy jeszcze MOCNIEJSZA wichura. Możliwe trąby powietrzne! DRAMATYCZNE prognozy!

2022-02-18 11:17

Dopiero co pożegnaliśmy niebezpieczny niż Dudley, a nad Polskę już nadciąga kolejny front. Eunice przyniesie nam bardzo silne porywy wiatru oraz opady. Będzie bardzo niebezpiecznie. Eksperci zapowiadają najsilniejszą wichurę od lat. Gdzie powieje najmocniej? Sprawdźcie!

Niż Dudley nad Polską: zginęły trzy osoby

Trzy ofiary śmiertelne, 19 osób rannych, tysiące uszkodzonych budynków - to bilans nawałnicy, która przetoczyła się przez Polskę w czwartek, 17 lutego. Straży w całym kraju odnotowali ponad 13 tysięcy zgłoszeń. Wszystko przez niż Dudley, który szalał przez kilkanaście godzin. W Polsce wytworzyły się też trąby powietrzne, m.in. w Dobrzycy oraz w Krakowie. W stolicy Małopolski na budowie zawalił się żuraw, przez co zginęły dwie osoby, a kolejne dwie zostały ranne. Trzecią ofiarą czwartkowych nawałnic jest mężczyzna z Międzyrzecza (Lubuskie). Tam drzewo przygniotło samochód, którym kierował.

Wichura przewróciła dźwig budowlany w Krakowie! Są ranni

Niż Eunice nad Polską. Idą potężne wichury!

Niestety w najbliższych godzinach pogoda również na napawa optymizmem. Nad Polskę nadciąga bardzo niebezpieczny niż Eunice. Jak podają eksperci, może to być najsilniejsza wichura od lat. Mocno wiać zacznie już w piątek wieczorem na zachodzie i północnym-zachodzie kraju. Według portalu twojapogoda.pl, spodziewane są porywy do 100-120 km/h, na wybrzeżu nawet do 120-140 km/h. Na Bałtyku spodziewany jest ogromny sztorm.

W sobotę (19 lutego) rano i w godzinach południowych niż Eunice przesunie się w kierunku południowym. Wiatr będzie sięgać 100-120 km/h. Do tego dodajmy, opady deszczu, deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej oraz samego śniegu. Możliwe są burze, a nawet trąby powietrzne. Wichura utrzyma się do wieczora.

Największych szkód należy się spodziewać na Pomorzu, Warmii i Mazurach. Mniejsze zniszczenia notowane będą na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Kujawach, Ziemi Łódzkiej, Mazowszu i Podlasiu - czytamy na stronie twojapogoda.pl.

Najsłabiej powieje na południu oraz na południowym-zachodzie. Tam też więcej słońca. I choć wiatr powinien osiągnąć maksymalnie 70 km/h to warto zachować ostrożność.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej już opublikował ostrzeżenia na najbliższe godziny. W kraju obowiązywać będą alerty najwyższego, trzeciego stopnia - na północy Polski. W centralnej i wschodniej części kraju - wydano ostrzeżenie drugiego stopnia. Podobnie w górach. W pozostałej części obowiązywać będą alerty pierwszego stopnia.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła już też wiadomości z ostrzeżeniem o niebezpiecznej pogodzie. ""Uwaga! Dziś i jutro (18/19.02) silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu i trudne warunki na drogach. Zostań w domu, jeśli możesz."

Źródło: W Polskę uderzy jeszcze MOCNIEJSZA wichura. Możliwe trąby powietrzne! DRAMATYCZNE prognozy!