Najdłuższy dzień roku

i

Autor: pixabay.com Najdłuższy dzień roku

Najdłuższy dzień w roku - ile trwa? Kiedy wypada? Co się wówczas dzieje?

2021-06-16 14:50

Najdłuższy dzień roku jest wyjątkowy nie tylko przez swój czas trwania. Kiedy wypada w 2021? Ile godzin trwa? Co się wtedy dzieje? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Najdłuższy dzień w roku - ile trwa? Kiedy wypada? Co się wówczas dzieje? Odpowiedzi na te pytania warto znać. Najdłuższy dzień roku następuje wraz z przesileniem letnim. Jest to moment maksymalnego wychylenia osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca. Wówczas to biegun północny jest bliżej naszej centralnej gwiazdy niż południowy. Tego dnia Słońce osiąga zenit na szerokości zwrotnika raka. Półkule północne i południowe obowiązują inne daty tego wydarzenia. Gdy na jednej następuje przesilenie letnie, na drugiej mamy do czynienia z przesileniem zimowym i najkrótszym dniem roku. Polskę obowiązuje oczywiście data dla półkuli północnej. W dalszej części artykułu dowiecie się, kiedy wypada i ile trwa najdłuższy dzień w roku 2021.

Rowerzyści kontra naturyści. Słynna naga plaża przestanie istnieć?

Najdłuższy dzień roku - data

Kiedy jest najdłuższy dzień roku 2021? Na półkuli północnej przesilenie letnie występuje w okolicach 20–21 czerwca. W tym roku obowiązuje druga z tych dat - 21 czerwca.

Najdłuższy dzień roku - ile trwa?

Ile trwa najdłuższy dzień roku w Polsce? Zależy to oczywiście od tego, gdzie mieszkamy. Na najdalej wysuniętym na południe miejscu w Polsce, czyli na szczycie Opołonek, najdłuższy dzień roku trwa 16 h 12 min. Zaś na najdalej wysuniętym na północ krańcu Polski, na brzegu morskim w Jastrzębiej Górze, dzień przesilenia letniego trwa 17 h 20 min.

Sonda
Jak dbasz o formę?

Najdłuższy dzień roku czyli... początek lata!

21 czerwca, kiedy to wypada najdłuższy dzień roku, jest też początkiem lata. Najgorętsza pora roku potrwa do 22 września. Warto pamiętać, że po przesileniu letnim dni będą stawały się coraz krótsze.

Źródło: Najdłuższy dzień w roku - ile trwa? Kiedy wypada? Co się wówczas dzieje?