święty mikołaj

i

Autor: canva

CIEKAWOSTKI

Mikołajki w innych krajach. Kto przynosi prezenty w Niemczech, we Francji i we Włoszech?

2023-12-06 9:05

Ma białą brodę, czerwony strój i duży brzuszek. Czy wiecie o kim mowa? Oczywiście o Świętym Mikołaju! Właśnie ten pan z workiem prezentów przychodzi do grzecznych dzieci 6 grudnia. Okazuje się jednak, że nie w każdym kraju to on podkłada dzieciom prezenty pod choinkę. We Francji i w innych krajach, robi to ktoś inny!

Kto przynosi prezenty w innych krajach? Mikołajki to święto uwielbiane nie tylko przez dzieci, ale i dorosłych. To niesamowicie miły czas podczas którego można dzielić się z bliskimi szczęściem i obsypywać ich upominkami. Mikołajki kojarzą się z prezentami, które pod choinką lub obok łóżka zostawia Święty Mikołaj. W Polsce jest to starszy pan w czerwonym przebraniu. Ma czapkę z pomponikiem, długą brodę, charakterystyczny brzuszek i wór z prezentami. Często wchodzi do domów przez komin lub okno, a do dzieci dojeżdża saniami, które ciągną renifery po niebie! Choć duże dzieci nie wierzą już w Świętego Mikołaja, to mimo wszystko warto praktykować ten dzień, gdyż daje on dużo radości. Zastanawialiście się kiedykolwiek, jak obchodzi się Mikołajki innych krajach? Okazuje się, że nie wszędzie do dzieci przychodzi pan z brodą.

Najlepszy prezent od świętego Mikołaja to... #EwelinaPyta

Mikołajki 2023: kto przynosi prezenty w innych krajach?

Mikołajki w innych krajach obchodzi się całkiem inaczej, niż w Polsce. Za wschodnią granicą Polski w Rosji, grzeczne dzieci odwiedza Dziadek Mróz razem ze Śnieżynką. Co ciekawe nie przychodzą z prezentami 6 grudnia, lecz w Nowy Rok. Dziadek Mróz porusza się po ziemi i ubrany jest w szaty o kolorze niebieskim, srebrnym, ale czasem nawet można go spotkać w czerwonym ubraniu. Sporym zaskoczeniem jest także to, że we Włoszech nie obchodzi się Mikołajek. Tam 13 grudnia prezentami obdarowuje się dzieci wyłącznie na północy kraju i co ciekawe, przynosi je święta Łucja, ale oprócz niej jest też inna kobieta. To wróżka przypominająca czarownicę, która nazywa się Befana, która we włoskiej tradycji zostawia dzieciom prezenty w nocy z 5 na 6 stycznia w Święto Trzech Króli. We Francji do dzieci przychodzi Papa Mikołaj w asyście aniołów, zaś w Belgii i w Austrii 5 grudnia dzieci zostawiają w ogródkach marchewki albo siano dla reniferów lub koni, a następnego dnia z prezentami przychodzi do nich Mikołaj, który, wypełnia nimi buty i koszyki. W Niemczech 6 grudnia jest luźniejszym dniem w szkole, a do dzieci przychodzi Nikolaus, czyli starszy, szczupły pan, bardziej przypominający biskupa.

ZOBACZ TAKŻE: Kostek z "Listów do M" już tak nie wygląda. Jakub Jankiewicz ma 20 lat i jest studentem

W Czechach, jak i na Słowacji Mikołajki obchodzi się podobnie jak w Polsce. Dokładnie 6 grudnia Święty Mikołaj wraz z aniołem i czartą zsuwają się po złotej nici, która jest rozciągnięta między niebem, a ziemią. Podobnie jest też w USA, gdzie Mikołajki obchodzi się w pierwszą niedzielę adwentową, najbliższą 6 grudnia. Dzieci w Stanach, piszą listy do Mikołaja i umieszczają je w skarpetach, które wiszą przy kominku. Następnie Święty Mikołaj przychodzi do każdego domu i zostawia w skarpetach upominki.

Sonda
Lubisz obchodzić Mikołajki?