mieszkanie

i

Autor: pixabay.com

Mieszkanie prawem czy towarem? Dlaczego ludzi nie stać na własne “M”?

2022-10-04 15:48

13 tys. zł - tyle średnio kosztuje już metr mieszkania w Warszawie. Niewiele tańszy jest Kraków czy Białystok. Ceny mieszkań szaleją, banki są niechętne w udzielaniu kredytów a mieszkać gdzieś trzeba. Dziś o problemach z dostępem do własnego “M” rozmawiali Zuza Piwowar z Nowej Lewicy oraz Roman Łazarski z Kongresu Polskiego Biznesu. Lepiej żebyśmy wszyscy zrzucali się na mieszkania dla innych czy żeby każdy chętny zadłużał się na wiele lat we własnym zakresie?

Polska od lat ma ogromny problem z dostępem do mieszkań. Ponad 37% gospodarstw domowych w Polsce jest już przeludnionych. To jedna z najgorszych statystyk w Europie. Na jej tle nasz kraj plasuje się na szarym końcu liczby mieszkań przypadających na 1000 mieszkańców.

Według zestawienia Deloitte w Polsce przypadają 392 mieszkania na 1000 mieszkańców – gorzej jest tylko na Słowacji (381) i w Wielkiej Brytanii (359). Na drugim biegunie znajdują się Portugalia (582), Bułgaria (575) i Francja (549). Czy rozwiązaniem tego problemu może być budowa tysięcy mieszkań przez państwo? Jak mówiła w programie “Super Ring” członkini Nowej Lewicy Zuza Piwowar - “Mieszkanie jest prawem a nie towarem (...) Musimy zmierzać w kierunku w którym coraz większa liczba mieszkań będzie łatwo dostępna dla większości mieszkańców tego kraju”

Zupełnie inne zdanie ma lider warszawskiego Kongresu Polskiego Biznesu. Roman Łazarski mówi wprost - “Jeżeli chcemy zamordować polską gospodarkę to trzeba wprowadzić program budownictwa komunalnego. I wtedy 10 może 15 lat i mamy zamordowaną gospodarkę”.

Całą rozmowę o problemach polskiego budownictwa mieszkaniowego znajdziecie poniżej

Super Ring - Mieszkania
Sonda
Czy masz mieszkanie własnościowe, czy wynajmujesz?