Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: twitter/ @YonhapNews

Korea Północna wystrzeliła pocisk w kierunku Morza Japońskiego

2022-05-07 10:52

Korea Północna wystrzeliła w sobotę "przynajmniej jeden pocisk w kierunku Morza (Japońskiego)". Obiekt nie został jeszcze zidentyfikowany, ale jest to "prawdopodobnie rakieta balistyczna” - poinformowały w komunikacie południowokoreańskie siły zbrojne. To już 15. pokaz siły Pjongjangu w tym roku – podaje agencja Yonhap,

Korea Północna wystrzeliła pocisk w kierunku Morza Japońskiego

O wystrzeleniu rakiety poinformowało kolegium szefów sztabów południowokoreańskiej armii, które zakłada, że był to pocisk balistyczny krótkiego zasięgu, wystrzeliwany z okrętu podwodnego (SLBM) – pisze Yonhap.

Agencja podkreśla, że najnowsza próba rakietowa północnokoreańskiego reżimu odbyła się zaledwie kilka dni przed planowaną oficjalną inauguracją nowego prezydenta-elekta Korei Płd. Jun Suk Jeola.

Poprzednia próba rakietowa miała miejsce w środę. Według Yonhap Korea Płn. wystrzeliła wtedy przypuszczalnie międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM). Północnokoreańskie media nie poinformowały jednak o tej próbie, co wywołało spekulacje, że zakończyła się ona niepowodzeniem.

Departament Stanu USA ostrzegł w piątek, że Korea Płn. może szykować się do wznowienia prób broni jądrowej. Według Waszyngtonu Pjongjang przygotowuje poligon nuklearny Punggje-ri, który „może być gotowy do przeprowadzenia tam testu nawet w tym miesiącu” – powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu Jalina Porter.

Podkreśliła, że opinia ta zgadza się z publicznymi komunikatami Pjongjangu. Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un groził już wznowieniem testów jądrowych i zapowiedział, że jego kraj będzie rozwijał swoje zdolności nuklearne i może użyć ich do przeprowadzenia ataku wyprzedzającego.

Pojawiły się też doniesienia, że Korea Płn. naprawia podziemne tunele na poligonie w Punggje-ri, który zamknięto w 2018 roku, by okazać skłonność do podtrzymania trwających wówczas negocjacji z USA. Na poligonie tym przeprowadzono wszystkie sześć dotychczasowych prób jądrowych Korei Płn., z których ostatnia miała miejsce we wrześniu 2017 roku

UkrALINA - Krymski most padnie 9 maja? Podpalenia w Rosji!
Źródło: Korea Północna wystrzeliła pocisk w kierunku Morza Japońskiego