Najpiękniejsze kolędy. Co śpiewać w Święta Bożego Narodzenia? Słowa najpopularniejszych kolęd

i

Autor: Pixabay.com

Kolędy 2021: od kiedy można śpiewać kolędy? Zdziwi Cię ta data!

2021-12-14 12:30

Mimo, że w radiu słyszymy je nawet od końca listopada, to ich śpiewanie nie powinno zaczynać się szybciej niż... Zdziwi Cię ta data! Czy powinno się śpiewać kolędy przed Bożym Narodzeniem, kiedy w kościele zaczyna się je śpiewać dopiero podczas pasterki? I do kiedy można śpiewać kolędy?

Wielu z nas zastanawia się: od kiedy tak naprawdę powinno się śpiewać kolędy? Przedświąteczny nastrój często sprzyja nuceniu ich razem z radiem. Nierzadko też śpiewamy kolędy podczas spotkań opłatkowych, które mają miejsce przed świętami Bożego Narodzenia. Co na to tradycja. Co na to wiara – czy to grzech?

Kolędy można usłyszeć z reguły dopiero od drugiej połowy tego miesiąca, a dokładniej od Wigilii. To właśnie od 24 grudnia najczęściej śpiewa się kolędy.

Ma to związek z rozpoczęciem śpiewania kolęd w kościele. Kolędowanie rozpoczyna się w pasterkę, czyli z nocy 24 na 25 grudnia. To w trakcie Mszy Pasterskiej po raz pierwszy można usłyszeć w kościele kolędy.

Do kiedy śpiewa się kolędy? [DATA]

Wiele osób szuka także w sieci informacji na temat tego, do kiedy śpiewa się kolędy. Z reguły kolędowanie w kościele trwa do Niedzieli Chrztu Pańskiego, czyli następnej niedzieli po Święcie Trzech Króli. W 2021 roku będzie to niedziela, 10 stycznia. Co ciekawe, w polskiej tradycji dopuszcza się śpiewanie kolęd nawet do 2 lutego, czyli do Ofiarowania Pańskiego, inaczej Matki Boskiej Gromnicznej. 

Sedno Sprawy - Anna Maria Siarkowska
Źródło: Kolędy 2021: od kiedy można śpiewać kolędy? Zdziwi Cię ta data!