Kolacja wigilijna

i

Autor: pixabay.com

Kolacja wigilijna 2022 - o której godzinie? Kiedy jest pierwsza gwiazdka na niebie?

2022-12-24 14:58

Kolacja wigilijna to najważniejszy element świąt Bożego Narodzenia. 24 grudnia rodziny spotykają się przy świątecznym stole, czytają Pismo Święte, dzielą się opłatkiem i kosztują dwunastu potraw wigilijnych. O której godzinie zasiąść do stołu? O której godzinie powinna rozpocząć się kolacja wigilijna?

Spis treści

  1. Kolacja wigilijna o której godzinie?
  2. Jak powinna wyglądać kolacja wigilijna?

Kolacja wigilijna 2022 - o której godzinie pierwsza gwiazdka? O której powinno zasiąść się do stołu? Pytanie o godzinę rozpoczęcia Wigilii powraca co roku jak bumerang. Nic dziwnego, w końcu polskie rodziny chcą zasiąść do stołu według tradycji by cieszyć się rodzinnym gronem. Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas w roku. Osoby wierzące celebrują narodziny Jezusa Chrystusa i przy stole zaścielonym białym obrusem, spotykają się z bliskimi. W polskich domach unosi się wtedy zapach czerwonego barszczu z uszkami i pierogów z kapustą, a dodatkowo swoim blaskiem otula wszystkich zielona choinka pełna bombek i światełek. 

Sonda Świąteczna - Ewelina pyta i nie błądzi #5

Kolacja wigilijna o której godzinie?

O której godzinie jest kolacja wigilijna? To o której godzinie należy zasiąść do stołu, zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Możemy umówić się z rodziną lub zrobić to po prostu spontanicznie, gdy wszystko będzie gotowe. Tradycja mówi jednak, że wieczerza wigilijna powinna rozpocząć się wraz z nadejściem pierwszej gwiazdki. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej, która zwiastuje narodziny Pana Jezusa i którą ujrzeli Trzej Królowie. Zazwyczaj do kolacji wigilijnej zasiada się około godziny 18:00.

ZOBACZ TAKŻE: Religijne życzenia na święta Bożego Narodzenia 2022. Mądre wierszyki od serca dla bliskich

Jak powinna wyglądać kolacja wigilijna?

Jak powinna wyglądać kolacja wigilijna? Według tradycji zanim zaczniemy spożywać dwanaście potraw wigilijnych, powinniśmy się pomodlić i przeczytać fragment z Pisma Świętego, a następnie podzielić się opłatkiem z bliskimi. Stół powinien być zaścielony białym obrusem, powinny znajdować się na nim świeczki lub jedna świeca, a pod stołem powinno leżeć sianko na znak tego, że Pan Jezus urodził się w szopie w Betlejem. Na wigilijnym stole powinny znaleźć się potrawy nie zawierające miejsce, czyli między innymi: barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, śledzie, karp, ryba po grecku, kutia i nie tylko. 12 potraw jest symbolem dwunastu apostołów.

Czy znasz polskie kolędy? Sprawdź swoją wiedzę!

Pytanie 1 z 10
W kolędzie „Wśród nocnej ciszy” Zbawcę wyglądano?