Mecz Anglia - Chorwacja

i

Autor: PAP/EPA Mecz Anglia - Chorwacja

KLĘKANIE PRZED MECZEM - O co chodzi? Co oznacza ten gest? WYJAŚNIAMY

2021-06-15 13:54

Nikomu, kto ogląda Piłkarskie Mistrzostwa Europy 2021, nie umknęło to, co zrobili piłkarze reprezentacji Anglii. Zawodnicy drużyny, tuż przed pierwszym gwizdkiem w meczu z Chorwacją, uklękli na murawie. Podobnie uczynili Irlandczycy przed starciem z Węgrami. Co oznacza ten gest i dlaczego inne drużyny nie klękają? Przeczytacie o tym w naszym artykule.

Klękanie przed meczem - o co chodzi? Takie pytanie może sobie zadawać wiele osób oglądających mecze EURO 2021. Na murawie klękała już reprezentacja Anglii przed spotkaniem z Chorwacją i zawodnicy Irlandii na chwilę przed rozpoczęciem starcia z Węgrami. Co ważne, ani Chorwaci ani Węgrzy nie zrobili tego, co ich przeciwnicy. Dlaczego jedne drużyny decydują się klęknąć, a inne nie? Wyjaśnienie jest proste - chodzi o symboliczny gest, który już od dłuższego czasu wywołuje w sporcie wielkie emocje zarówno wśród zawodników, jak i kibiców. Klękanie przed meczem związane jest z ruchem Black Lives Matter i szerzej - z problemem rasizmu na Świecie. W dalszej części artykułu dowiecie się, kto zapoczątkował zwyczaj klękania przed meczem oraz kiedy ten symboliczny gest zdobył popularność na Świecie.

Powrót piłkarzy do hotelu w Sopocie po przegranym meczu ze Słowacją

Klękanie przed meczem - skąd ten zwyczaj?

Klękanie przed meczem to symboliczny gest sprzeciwu wobec rasizmu. Pierwszy raz podczas dużej imprezy sportowej został wykonany w 2016. Wówczas to, przed jednym z meczów ligi futbolu amerykańskiego, w chwili odgrywania narodowego hymnu przyklęknął Colin Kaepernick - zawodnik klubu San Francisco 49ers, zaangażowany również w działania na rzecz afroamerykańskiej społeczności USA. W ten sposób sportowiec chciał zwrócić uwagę na problem rasizmu w Stanach.

Gest coraz popularniejszy dzięki Black Lives Matter

Po 2020 roku zwyczaj klękania przed meczem zaczęły przejmować niektóre kluby piłkarskie i reprezentacje. Powodem wzrostu popularności tego symbolu była śmierć George'a Floyda, Afroamerykanina z Fayetteville, który zginął podczas zatrzymania przez policję. Sprawę nagłośnił ruch Black Lives Matter działający na rzecz zwalczania rasizmu. Świat sportu szukał możliwości wyrażenia poparcia dla działań ruchu. Dlatego właśnie niektóre ligi przyjęły gest Kaepernicka. Postępują tak drużyny z ligi angielskiej i irlandzkiej. Dlatego nie powinno dziwić, że reprezentacje tych krajów klękały przed meczami.

Klękanie przed meczem - wiele drużyn jest temu przeciwnych

Gest klękania przed meczem podzielił piłkarski świat. Wiele reprezentacji przyznaje, że choć popierają ideały Black Lives Matter, wolą wyrażać solidarność z ofiarami rasizmu w inny sposób. Często przytaczany jest argument, że klękanie kojarzy się z poddaństwem, nie zaś z wyrażaniem szacunku. Do sprawy różnie podchodzą także kibice. Reakcje po geście Anglików były w większości pozytywne, lecz Irlandczyków wygwizdała węgierska część widowni.

Sonda
Czy Polacy powinni klękać przed meczami na EURO?

Czy Polacy powinni klękać przed meczami?

W pierwszym meczu Polaków przeciwko Słowacji, Biało-Czerwoni nie powtórzyli gestu Anglików. Niewykluczone jednak, że zrobią to w trakcie EURO 2021 (oficjalnie EURO 2020). Czy powinni tak postąpić? Pytamy o tym w naszej sondzie.

Źródło: KLĘKANIE PRZED MECZEM - O co chodzi? Co oznacza ten gest? WYJAŚNIAMY