Inflacja na sześć

i

Autor: Shutterstock Jakie są trzy kluczowe elementy odpowiedzialne za inflację

Kiedy nastąpi SZCZYT INFLACJI? Są KONRETNE wyliczenia: Potem CPI będzie się powoli obniżać

2021-12-10 11:15

O tym kiedy będzie szczyt inflacji i kiedy CPI będzie się powoli obniżać powiedział w piątek (10 grudnia) minister finansów Tadeusz Kościński. "Jeśli dojdzie jakiś nowy czynnik zwiększający inflację, mamy otwartą drogę, by kontynuować tarczę antyinflacyjną"

"Spodziewamy się, że szczyt inflacji nastąpi w styczniu, lutym, potem będzie powoli schodzić. Jak będzie jakiś inny czynnik, bo nie wiemy co się stanie na świecie czy w Polsce, jak będzie paliwo do inflacji dolewane, to mamy otwartą możliwość, by kontynuować kolejną tarczę"

- zapowiedział Kościński.

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej sprzedawanej gospodarstwom domowym od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. oraz obniżkę stawki tego podatku dla innych odbiorców. Przewiduje także obniżkę stawek akcyzy na paliwa w okresie od 20 grudnia do 31 grudnia tego roku i od 1 stycznia do 31 maja 2022 r.

Posłowie uchwalili w czwartek także ustawę o dodatku osłonowym, który ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. Dodatek osłonowy ma przysługiwać osobom, których dochód miesięczny nie przekracza 2,1 tys. zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego oraz 1,5 tys. zł w przypadku gospodarstw, w których jest więcej osób.

Poradnik Zdrowie - Badania profilaktyczne dla palaczy
Źródło: Kiedy nastąpi SZCZYT INFLACJI? Są KONRETNE wyliczenia: Potem CPI będzie się powoli obniżać