Chanuka

i

Autor: pixabay.com Chanuka

Kiedy jest Chanuka 2021? DATA radosnego święta Żydów

2021-11-04 14:41

To najbardziej radosne święto dla wszystkich wyznawców judaizmu. Często postrzegane jest jako odpowiednik Gwiazdki. Kiedy wypadają uroczystości chanukowe w 2021 roku? Datę możecie sprawdzić w naszym artykule.

Chanuka, czyli Święto Poświęcenia lub też Święto Świateł. To jedno z najważniejszych i bez wątpienia najbardziej radosne święto judaizmu. Obchodzone jest ono na pamiątkę ponownego poświęcenia Świątyni Jerozolimskiej w roku 165 p.n.e. Obchody trwają osiem dni, a każdego zapala się kolejną świeczkę w specjalnym świeczniku zwanym chanukija. Podczas święta spożywa się tradycyjne chanukowe pączki sufganijot, dorośli grają w karty, a dzieci kręcą drejdlem - małym, czworobocznym bączkiem. Podobnie, jak w przypadku chrześcijańskiego Bożego Narodzenia, członkowie rodzin obdarowują się nawzajem prezentami. W kalendarzu żydowskim data święta jest stała, jednak ze względu na różnice w ilości dni, Chanuka jest świętem ruchomym w kalendarzu gregoriańskim. Kiedy wypada w 2021? Sprawdzicie to w dalszej części artykułu.

Zapomniane polskie hity. Kiedyś słuchał ich każdy

Data święta Chanuka 2021

Według kalendarza żydowskiego, Chanuka rozpoczyna się o zachodzie Słońca 25 dnia miesiąca kislew i trwa przez 8 dni. Kislew przypada na listopad i grudzień. Chanuka jest więc z świętem ruchomym z punktu widzenia kalendarza gregoriańskiego, przy czym najczęściej świętowanie rozpoczyna się w grudniu. W ostatnich 20 latach tylko dwa razy początek święta wypadał w listopadzie. Trzeci raz przypadnie właśnie w 2021 roku. Data święta Chanuka 2021 to 28.11 - 6.12. Wszystkim wyznawcom judaizmu możemy wówczas życzyć radosnej Chanuki!

Źródło: Kiedy jest Chanuka 2021? DATA radosnego święta Żydów