matura, szkoła

i

Autor: pixabay.com

MATURA

Błąd rzeczowy, a kardynalny - jaka jest różnica? Co to znaczy?

2024-05-07 12:44

Matura zbliża się wielkimi krokami, a na pierwszy ogień jak zawsze pójdzie język polski. Tegoroczni maturzyści powoli zaczynają się stresować i zastanawiają się, co na egzaminie dojrzałości oznacza błąd kardynalny i rzeczowy. Jaka jest różnica? Czy przez taki błąd można nie zdać obowiązkowego egzaminu? Odpowiadamy!

Spis treści

  1. Błąd kardynalny - co to jest?
  2. Błąd rzeczowy - co to jest?

Czym jest błąd kardynalny, a czym błąd rzeczowy? Takie pytanie nurtuje dziś niejednego maturzystę. Wielkimi krokami zbliża się oficjalny termin egzaminów dojrzałości. W tym roku matury rozpoczynają się 7 maja i potrwają do 25 maja włącznie. Na uczniów będzie czekać nie tylko nowa Formuła 2023, ale także powrót egzaminów ustnych z języka polskiego, języka obcego nowożytnego, języka mniejszości narodowych, języka łemkowskiego i języka kaszubskiego. Tegoroczni maturzyści pierwszego dnia swoich testów zmierzą się z pisemnym językiem polskim na poziomie podstawowym. Przypomnijmy, że matura ta trwa łącznie 240 minut i obejmuje język polski w użyciu, test historycznoliteracki i wypracowanie. Okazuje się, że na egzaminie z polskiego można popełnić za który można dostać zero punktów!

Eska Daje Szkołę - Król Karol

Błąd kardynalny - co to jest?

Kiedy jest błąd kardynalny na maturze? Stres robi swoje, dlatego nic dziwnego, że uczniowie popełniają w arkuszu błędy lub zastanawiają się nad trafną odpowiedzią. Niestety okazuje się, że błąd kardynalny na maturze może srogo kosztować zdających. Wiąże się on z tym, że uczeń, gdy go popełni od razu dostaje na egzaminie 0 punktów i musi powtórzyć egzamin dojrzałości. Błąd kardynalny to:

  • całkowicie błędna interpretacja lektur
  • pomylenie bohaterów lektur
  • pomylenie nazwiska autora lektury
  • całkowicie błędne pomylenie lektur
  • podanie błędnych epok.

Błędem kardynalnym nie jest: brak stylistyki, ortografia, interpunkcja, ani błąd merytoryczny.

ZOBACZ TAKŻE: Odpowiedzi z matury język polski 2024. ARKUSZE, ZADANIA. Gdzie szukać klucza odpowiedzi?

Błąd rzeczowy - co to jest?

Czym jest błąd rzeczowy? Jaka jest różnica między błędem rzeczowym, a kardynalnym? Błąd rzeczowy, to prawie to samo, co błąd kardynalny. Dotyczy danej lektury - jej bohaterów, treści, bohatera, a nawet może być pomyłką w nazwie epoki.