egzamin

i

Autor: pixabay.com

Jak wygląda matura ustna z polskiego? Ile trwa egzamin?

2023-05-16 8:20

Matura ustna powróciła po dwuletniej przerwie! Dla uczniów jest to szok i nie wiedzą, jak naprawdę wygląda matura, której nie rozwiązuje się w arkuszu. Ile trwa matura ustna z języka polskiego? Jak przebiega? Najważniejsze informacje dotyczące matury ustnej, znajdziecie w tym artykule. Z pewnością przydadzą się niejednej osobie!

Matura ustna powróciła w 2023 roku po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią koronawirusa. Dla uczniów szkół ponadpodstawowych jest to ogromny szok, tym bardziej, że nie mają na czym się wzorować, a ich nauka w dużej mierze odbywała się w sposób zdalny. Jak wygląda matura ustna? Jak należy się do niej przygotować? Pierwszy i najważniejszy krok to opanowanie i odrzucenie od siebie stresu! Z pewnością niejeden maturzysta po wyjściu z sali egzaminacyjnej powie "matura to bzdura", dlatego należy po prostu wrzucić na luz. Matura ustna, która powróciła po dwuletniej przerwie do harmonogramu egzaminów dojrzałości przebiegać będzie na innych zasadach, niż w formule 2015. Będzie łatwiej, a egzamin ma obejmować oprócz niejawnych pytań z zakresu literatury, kultury i języka, także pytania jawne, z którymi uczeń powinien zapoznać się przed maturą.

ZOBACZ TAKŻE: Spis lektur obowiązkowych matura 2023 CKE. Pełna lista lektur maturalnych

Matura 2023 - rady i patenty dla maturzystów #EwelinaPyta

Matura ustna 2023 - ZASADY

Uczniowie z pewnością stresują się kolejnym przedmiotem, który doszedł do obowiązkowej listy i zastanawiają się ile trwa matura ustna z polskiego? Co się zmieni? Egzamin ustny z języka polskiego w 2023 roku trwa około 30 minut. Maksymalna liczba punktów, jaką można zdobyć to 30 i tak jak w przypadku matur pisemnych, na egzaminie ustnym obowiązuje próg zdawalności, który rozpoczyna się od 30 procent.

ZOBACZ TAKŻE: Przesądy maturalne 2023 - czego NIE WOLNO robić przed maturą?

Matura ustna język polski 2023 - jak wygląda?

Jak wygląda matura ustna z języka polskiego, opisaliśmy Wam w trzech krokach:

  • Na początku uczeń losuje zestaw egzaminacyjny, który składa się z dwóch zadań. Pierwsze dotyczy lektury obowiązkowej (pytanie jawne), natomiast drugie innych tekstów kultury, zdający omawia je na podstawie tekstu (ikonograficznego, literackiego, językowego - pytanie niejawne);
  • Następnie na przygotowanie się do odpowiedzi, zdający ma 15 minut. W tym czasie dozwolone jest robienie notatek, przypominanie zagadnień. Po tym czasie maturzysta na podstawie przygotowanych materiałów przez około 10 minut prezentuje wypowiedź monologową przed egzaminatorami;
  • Na sam koniec zdający odpowiada na pytania, które zadaje komisja egzaminacyjna. Przewidziany czas tej części to 5 minut.

Po wszystkim wychodzi się z sali i oczekuje się na ponowne wywołanie komisji, w celu ogłoszenia wyników ustnej matury z języka polskiego 2023.

Sonda
Matura 2023 ustna - czy powinna być odwołana?

Szybka powtórka z lektur do egzaminów.

Posłuchaj podcastu ze streszczeniami:

Listen to "Dżuma - Albert Camus - streszczenie lektury" on Spreaker.