egzamin, kalkulator

i

Autor: pixabay.com

Jak liczyć punkty na studia 2022? Przelicznik punktów i progi na studia

2022-07-07 8:52

Wyniki z matur odgrywają w życiu młodych osób bardzo ważną rolę. To one w głównej mierze decydują o przyjęciu na studia wyższe. Jak liczyć punkty na studia? Jak przedstawiają się progi punktowe w tym roku? Najważniejsze informacje na temat rekrutacji na studia, znajdziecie w tym artykule.

Punkty na studia odgrywają bardzo ważną rolę w życiu młodych osób. To dzięki nim mogą spełnić swoje marzenia i poszerzać wiedzę na wymarzonym kierunku studiów. Matura 2022 przeszła już do historii, a tegoroczni absolwenci poznali wyniki matur we wtorkowy poranek 5 lipca. Jednym poszło dobrze, a innym jak to w życiu bywa, powinęła się noga. Należy jednak pamiętać, że to nie koniec świata, ponieważ jest coś takiego jak poprawka. Wyniki matur są już znane, a to oznacza tylko jedno. Lada moment rozpocznie się obliczanie punktów na studia. Jaki jest przelicznik w 2022 roku? Jak liczyć punkty na studia? Sprawdźcie!

Szybkie Pytania - Michał Wiśniewski

Przelicznik punktów na studia - jak liczyć?

Jak liczyć punkty na studia? Przelicznik punktów na poszczególnych uczelniach jest do siebie bardzo podobny. Zazwyczaj uczelnie wyższe stosują system wagowy, a znacznie więcej punktów na studia można otrzymać za przedmioty zdane na poziomie rozszerzonym. Waga na niektórych uczelniach wygląda następująco:

  • 0,30 w przypadku języka polskiego
  • 0,20 jeśli chodzi o matematykę
  • 0,20 za język obcy
  • 0,30 za inny dowolny przedmiot

Następnie należy pomnożyć wynik egzaminu przez podaną wartość. Warto wiedzieć, że na niektórych uczelniach wynosi ona 0,60 - poziom podstawowy, 1 - poziom rozszerzony lub inaczej. Wszystko uzależnione jest od kierunku studiów i od uczelni. Więcej punktów na studia, to także zdobycie tytułu laureata lub finalisty olimpiady stopnia centralnego.

ZOBACZ TAKŻE: Matura poprawkowa 2022 - kiedy jest poprawka? Jak napisać podanie?

Progi punktowe na studia 2022

Jak wyglądają progi na studia w 2022 roku? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ progi punktowe ustalane są przez uczelnie indywidualnie. Jeśli chcemy je poznać, warto odwiedzić stronę internetową uczelni lub zadzwonić do dziekanatu.

ZOBACZ TAKŻE: Studia 2022 - które kierunki studiów są najbardziej przyszłościowe? Po nich pracę znajdziesz od razu!

Quiz - jakie studia powinieneś wybrać?

Pytanie 1 z 7
Jaki był Twój ulubiony przedmiot w szkole?