iPad - jaki wybrać, aby spełniał oczekiwania?

i

Autor: Apple

iPad - jaki wybrać, aby spełniał oczekiwania?

2023-07-26 10:57 Tekst sponsorowany

iPad, czyli tablet Apple, to - według danych sprzedażowych - najczęściej wybierana na świecie marka tabletów. Dane są oczywiście sumaryczne, a oferta tabletów Apple bardzo szeroka, dzięki czemu każdy jest w stanie dopasować sprzęt do swoich potrzeb. Ma to duże znaczenie, gdyż oferowany przez Apple iPad może służyć rozrywce, przeglądaniu internetu, ale także naprawdę zaawansowanej pracy. W poniższym tekście sprawdzamy, co oferuje iPad, jaki wybrać i które parametry okażą się kluczowe z punktu widzenia codziennego korzystania.

Spis treści

 1. iPad Apple - rodzaje
 2. Najważniejsze zalety i funkcje iPadów
 3. iPad mini - najważniejsze funkcje i kompaktowa forma
 4. iPad Air - tablet iPad z dobrą wydajnością
 5. iPad Pro - przegląd modeli

Oczywiście, iPady cieszyły się dużą popularnością w zasadzie od momentu swojego debiutu na rynku, jednak bardzo ważny w historii firmy był 2021 rok. To wtedy światło dzienne ujrzał sprzęt o odświeżonym wzornictwie i dodatkowych funkcjach, a prawdziwym przełomem stał się iPad Pro z procesorem Apple M1, do tej pory znanym z laptopów.

iPad Apple - rodzaje

Jak już wiemy, istnieje kilka rodzajów tabletów w ofercie Apple. Ich krótki przegląd znajdziesz na https://www.euro.com.pl/ipad-i-tablety-multimedialne,_Apple.bhtml. Zgodnie z podstawowym podziałem wyróżniamy:

 • iPad klasyczny - zwykle nazwę uzupełnia numer konkretnej generacji,
 • iPad mini - wersja wyposażona w mały ekran,
 • iPad Air - ulepszona wersja klasycznego modelu,
 • iPad Pro - największy i najmocniejszy Apple iPad.

Jaki iPad wybrać? Nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi na tak zadane pytanie. Wszystko zależy od oczekiwań i sposobu użytkowania sprzętu. Musimy pamiętać, że ten sprzęt cechuje duży uniwersalizm: służą zarówno pracy, jak i rozrywce, a ze względu na mobilność można korzystać z nich w domu, w pracy, w podróży, na wakacjach, w kawiarni i każdym innym miejscu, w którym przyjdzie nam to do głowy.

Najważniejsze zalety i funkcje iPadów

Zanim przejdziemy do charakterystyki konkretnych modeli, wymienimy krótko najważniejsze zalety i cechy iPadów, które wyróżniają je na tle innych sprzętów tego typu.

 • Łączność

W każdym iPadzie znajdziemy dwie opcje łączności: pojedynczy moduł Wi-Fi oraz hybrydowe Wi-Fi + Cellular. W pierwszym przypadku korzystać można z sieci bezprzewodowej, natomiast drugi moduł związany jest z wyposażeniem iPada w slot na kartę SIM. Można dzięki temu korzystać z internetu od operatora.

 • Wielozadaniowość

Użytkownicy wykorzystują swoje iPady w różny sposób. Taką wielozadaniowość z pewnością ułatwią Split View (możliwość wyświetlania aplikacji obok siebie) oraz Slide Over (wyświetlanie jednej aplikacji na całym ekranie, a drugiej aplikacji w formie małego okna). Przydatna może okazać się też funkcja Obraz w obrazie oraz - stosowana w przypadku iPada Air i iPada Pro - funkcja Stage Manager.

 • Bezpieczeństwo

Każdy tablet Apple działa w systemie iPadOS zapewniającym wysoki poziom prywatności i bezpieczeństwa. Mamy tu szereg rozwiązań, takich jak kod dostępu, funkcja Face ID i Touch ID. Usługa Znajdź umożliwia zlokalizowanie i zdalne wymazanie tabletu w razie jego utraty.

 • Ekosystem Apple

Posiadając kilka urządzeń Apple, można korzystać z nich w bliskiej kooperacji. Umożliwiają to między innymi Chmura iCloud, Handoff czy Sidecar.

iPad mini - najważniejsze funkcje i kompaktowa forma

iPad mini i iPad Air sprawdzają się w podobnej grupie użytkowników. Najważniejszym atutem wersji mini są oczywiście waga i gabaryty. Za sprawą minimalistycznych ramek 8,3” tablet wygodnie trzyma się podczas przeglądania internetu czy robienia notatek. Znajdziemy tu także aparat szerokokątny 12 MP i przedni aparat ultraszerokokątny, złącze USB-C, obsługa Apple Pencil (2. generacji) oraz czytnik Touch ID.

Zakup iPada mini będzie idealnym wyborem jako iPad do notatek w przypadku uczniów i studentów, pracowników biurowych i użytkowników domowych.

iPad Air - tablet iPad z dobrą wydajnością

Pod względem wizualnym iPad Air przypomina nieco iPad mini, z tą różnicą, że jest od niego odpowiednio większy. Zastosowano w tym przypadku wyświetlacz o przekątnej 10,9 cala. Model ten jest również bardziej zaawansowany technologicznie niż modele klasyczne. Znajdziemy tutaj, znane już z modeli mini, aparaty szerokokątny 12 MP oraz ultraszerokokątny 12 MP, obsługa 5G (w wariancie Wi-Fi + Cellular), czytnik linii papilarnych Touch ID w górnym przycisku oraz port USB-C.

W razie potrzeby do iPada Air można dokupić Magic Keyboard - klawiaturę ze złączem magnetycznym, a także podłączyć zewnętrzny monitor.

To świetny iPad na studia, ale również iPad do rysowania dla grafików, rysowników czy pracowników agencji reklamowych.

iPad Pro - przegląd modeli

To obecnie najlepszy i najbardziej wydajny model tabletu w ofercie Apple. Sprzęt wyposażono w procesor M1 - ten sam, którym napędzany jest MacBook Air oraz Pro z 2020 roku. Ogromnym atutem jest w tym przypadku także wyświetlacz ProMotion z 120 Hz odświeżaniem i przekątną 11” lub 12,9”. W bardzo wielu sytuacjach można tym urządzeniem zastąpić laptop czy komputer, zaś u niektórych z powodzeniem może on stanowić jedyne narzędzie pracy.

Możliwości techniczne modelu Pro pozwalają na tworzenie grafik, obróbkę zdjęć, montowanie filmów, a nawet nagrywanie muzyki. Jedynym ograniczeniem może być oprogramowanie, które nie we wszystkich przypadkach zostało dostosowane do oczekiwań mobilnych użytkowników, ale i tu użytkownicy liczyć mogą na aktualizacje.