kościół, msza święta

i

Autor: pixabay.com

Ile trwa liturgia w Wielką Sobotę? Czy trzeba iść w sobotę do kościoła?

2023-04-08 14:40

Wielka Sobota to ostatni dzień Triduum Paschalnego. Tego dnia w kościołach święci się pokarmy, natomiast wieczorem odprawiana jest specjalna Liturgia Światła. Czy w Wielką Sobotę trzeba iść do kościoła? Ile trwa msza? Odpowiadamy.

Czy w Wielką Sobotę jest msza święta? Czy trzeba iść do kościoła? Wielka Sobota to trzeci i zarazem ostatni dzień Triduum Paschalnego. W Wielką Sobotę w Kościele Rzymskokatolickim, podobnie jak w Wielki Piątek, nie są odprawiane msze. Rano święci się pokarmy, natomiast później po zapadnięciu zmroku odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej, należąca już do Liturgii Niedzieli Wielkanocnej. Jest to czas żałoby po ukrzyżowanym Jezusie Chrystusie, a dodatkowo tego dnia nie udzielana jest Eucharystia. Liturgia Światła rozpoczynająca Wigilię Paschalną zaczyna się w ciemnościach, a przed świątynią rozpala się ognisko, gdzie następuje obrzęd święcenia ognia i święcenia paschału. Następnie trwa procesja z paschałem do wnętrza kościoła, a na jej zakończenie kapłani odśpiewują uroczyste Orędzie Wielkanocne.

ZOBACZ TAKŻE: Czy w Wielką Sobotę jest post? Od której godziny można jeść mięso?

Szybkie Pytania - Ania Wyszkoni

Czy w Wielką Sobotę trzeba iść do kościoła?

Wielka Sobota to ostatni dzień Wielkiego Tygodnia. Rano święci się pokarmy, natomiast wieczorem odbywa się Liturgia Światła. Czy w Wielką Sobotę trzeba iść do kościoła? Czy jest to święto nakazane? Jak wynika z kalendarza świąt nakazanych, wierni nie są zobowiązani w tym dniu uczestniczyć w liturgii, aczkolwiek jest to zalecane zgodnie z trzecim przykazaniem dekalogu "pamiętaj, abyś dzień święty święcił".

ZOBACZ TAKŻE: O której zjeść śniadanie wielkanocne? Jak powinno wyglądać śniadanie w Wielkanoc?

Ile trwa msza w Wielką Sobotę?

W Wielką Sobotę w kościele nie ma mszy świętej. Wieczorem wierni uczestniczą w Liturgii Światła, która rozpoczyna się poświęceniem ognia i wody na zewnątrz świątyni. Ile trwa liturgia w Wielką Sobotę? Wierni uczestniczą w sobotnim wydarzeniu wieczorem, a liturgia trwa do 1,5 godziny.

Sonda
Chodzisz ze święconką do kościoła w Wielkanoc?