W którym mieście jest najtańsze OC?

i

Autor: Canva W którym mieście jest najtańsze OC?

Ile kosztuje ubezpieczenie OC? Miasta, w których są najniższe składki na polisę OC

2021-11-18 12:47

W związku z inflacją i ogólnymi podwyżkami warto jest przyjrzeć się jak obecna sytuacja na rynku odbiła się na cena ubezpieczeń OC. Poniżej znajdziecie krótkie zestawienie cen dla różnych grup kierowców i dowiecie się, w którym mieście możecie najtaniej kupić OC.

Ile kosztuje OC?

Jak zapewne wiecie, cena ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) właściciela samochodu uzależniona jest od wielu czynników jednym z nich jest miejsca zamieszkania. Pomiędzy poszczególnymi miejscowościami różnica w cenie OC może wynosić nawet kilkaset zł rocznie! Można śmiało powiedzieć, że polisa ubezpieczeniowa samochodu jest zawsze droższa w dużych miastach.

Na cenę OC w mieście nie wpływa gęstość jego zaludnienia, lecz fakt, ile wypadków i innych zdarzeń drogowych powodują mieszkańcy danej miejscowości. Statystyki policyjne wskazują, że w dużych miastach częściej dochodzi do kolizji i stłuczek. Spowodowane jest to większym ruchem kołowym i pieszym. Ponadto warto wspomnieć, że w porannym korku łatwiej o niewielką stłuczkę, która z perspektywy ubezpieczyciela też jest szkodą.

W kwartalnym porównaniu wykonanym przez serwis Ubea.pl wynika, że w porównaniu do września, pod koniec października ceny OC w miastach wzrosły, ale nieznacznie. We wrześniu OC było średnio o 2,5% droższe, niż na początku roku. W październiku widoczne były przede wszystkim niewielkie spadki średniego kosztu OC. Wzrost ceny ubezpieczenia serwis odnotował tylko we Wrocławiu i wynosił on 0,5%.

W których miastach OC jest najtańsze, a w których najdroższe?

Analitycy z tego serwisu wykonali zestawienie cen ubezpieczeń OC w październiku dla trzech typów kierowców. Pierwszym typem klienta był młody kierowca z zerowym doświadczeniem, który kupował swoje pierwsze OC. Drugim, klientka ubezpieczyciela, która niedawno spowodowała szkodę (32 lata). Trzecim, także był klient ubezpieczyciela z maksymalnymi zniżkami, który od wielu lat nie spowodował wypadku (42 lata).

  • Młody kierowca – najtańsze OC wykupiłby w Rzeszowie – 1 950 zł, najdroższe we Wrocławiu – 3 115 zł.
  • Kierowca z odnotowaną niedawną szkodą – najtańsze OC wykupiłby w Rzeszowie – 826 zł, najdroższe we Wrocławiu – 1 262 zł.
  • Doświadczony kierowca z maksymalnymi zniżkami – najtańsze OC wykupiłby w Rzeszowie – 567 zł, najdroższe we Wrocławiu – 847 zł.

Jak więc widać w październiku tego roku najtańsze OC można było wykupić w Rzeszowie, najdroższe we WrocławiuPełne zestawienie wszystkich wojewódzkich miast wraz z wyliczonymi w nich cenami OC dla tych trzech grup kierowców znajdziecie na stronie serwisu Ubea.pl.

Warto pamiętać, planując zakup ubezpieczenia, że od grudnia 2020 roku możliwe jest zarejestrowanie samochodu w miejscu tymczasowego pobytu. Można zarejestrować tam auto na stałe lub czasowo. Dla wielu osób może być to metoda na oszczędzenie, bo dla ubezpieczyciela ważne jest miejsce rzeczywistego użytkowania pojazdu, a nie miejsce jego zarejestrowania, czy miejscowość, w której zameldowany jest właściciel samochodu.

prof. Antoni Dudek: Z reżimem Łukaszenki trzeba rozmawiać [Super Raport]
Źródło: Ile kosztuje ubezpieczenie OC? Miasta, w których są najniższe składki na polisę OC