Trwa badanie zbrodni wojennych na Ukrainie

i

Autor: PAP/Mykola Kalyeniak

HRW: Zbrodnie wojenne na Ukrainie są "odrażające, bezprawne i okrutne"

2022-05-18 11:05

Trwa badanie i dokumentowanie zbrodni wojennych na Ukrainie których dokonują wojska rosyjskie. Organizacja Human Rights Watch (HRW) przekazała w opublikowanym w środę raporcie, że udokumentowała zbrodnie wojenne dokonane przez Rosjan na Ukrainie w obwodzie kijowskim i czernihowskim leżącym na północy kraju, wśród nich egzekucje uliczne i tortury.

HRW zbadała przypadki egzekucji i tortur w obwodach kijowskim i chersońskim

Delegacja HRW odwiedziła dwa regiony Ukrainy między kwietniem a majem i "zbadała 22 przypadki egzekucji przeprowadzonych na ulicach, 9 innych zabójstw, 6 potencjalnych zaginięć i 7 przypadków tortur", podano w raporcie. Zbrodnie te miały zostać dokonane w lutym i marcu przez rosyjskich żołnierzy, gdy kontrolowali większość badanych terytoriów.

HRW przeprowadziła rozmowy z 65 osobami, łącznie z tymi, które zostały zatrzymane bądź torturowane przez Rosjan oraz z rodzinami ofiar. Organizacja dodała, że zebrała fizyczne dowody wskazujące na zaangażowanie Rosjan w "liczne pogwałcenia praw wojny, które mogą zostać uznane za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości".

Wśród relacji zebranych przez HRW była między innymi historia 66-letniej kobiety z obwodu kijowskiego, która opowiedziała, że odnalazła ciało swojego syna w stodole, w pozycji embrionalnej, z rękami związanymi pod głową. Organizacja przekazała także, że zebrała relacje mieszkańców wsi, którzy oświadczyli, że byli w grupie 350 osób zamkniętych przez 28 dni w piwnicy w miejscowości Jahidne, niedaleko Czernihowa. Jedenaście przetrzymywanych tam osób "zmarło z głodu i zaduchu", poinformował na początku maja prokurator Roman Pererwa.

Giorgi Gogia, szef HRW w Europie i Azji Centralnej nazwał rosyjskie zbrodnie "odrażającymi, bezprawnymi i okrutnymi"

Michał Kołodziejczak: Putin chce wywołać głód
Źródło: HRW: Zbrodnie wojenne na Ukrainie są "odrażające, bezprawne i okrutne"