Euro zamiast złotego? Wiceprezes Nowoczesnej: Tak szybko jak to tylko możliwe!

i

Autor: materiały prasowe Euro zamiast złotego? Wiceprezes Nowoczesnej: Tak szybko jak to tylko możliwe!

Euro zamiast złotego? Wiceprezes Nowoczesnej: Tak szybko jak to tylko możliwe!

2023-01-09 10:50

1 stycznia tego roku do strefy euro dołączyła Chorwacja. To oznacza, że na 27 państw UE wspólną walutę ma już 20. Z pozostałych siedmiu Bułgaria chce wejść do "eurostrefy" w 2024, a Rumunia ma to zrobić w 2029. Czy Polska też powinna pozbyć się swojej waluty na rzecz wspólnego europejskiego pieniądza? O tym w Super Ringu rozmawiali prezes Kongresu Polskiego Biznesu Roman Łazarski z partii Nowa Nadzieja oraz Michał Przybylak - wiceprzewodniczący wielkopolskiej Nowoczesnej.

Europejska waluta jest z nami już 20 lat. Przez ten czas sprawa wejścia Polski do strefy Euro wracała już niejednokrotnie. Dziś znów o tym głośno, bo do grona państw w których można płacić w euro, dołączyła Chorwacja. Jak mówił w programie Super Ring wiceprzewodniczący wielkopolskiej Nowoczesnej Michał Przybylak, Polska również powinna do strefy euro dołączyć: Powinniśmy wejść do strefy euro tak szybko jak tylko się da - mówi polityk i jak dodaje, Polska miała na to szansę, którą przegapiła: W latach 2016-2018 spełnialiśmy praktycznie wszystkie kryteria (...) niestety nie było woli politycznej.

Innego zdania jest prezes Kongresu Polskiego Biznesu Roman Łazarski z partii Nowa Nadzieja. Jak mówi swój czas przespaliśmy ale nie na wejście do strefy euro, a na naprawę wszystkiego tego, co razem tworzy środowisko do prowadzenia biznesu: Jesteśmy jak te biblijne nierozsądne panny, bo wybiła godzina próby, nastąpiła wojna, pojawiło się zagrożenie i okazuje się, że my nie mamy oliwy. Gdyby było inaczej to dziś nie musielibyśmy się martwić i to raczej strefa euro by o nas zabiegała a nie my o strefę euro. 

Jak mówili goście Super Ringu, dziś wprowadzenie europejskiej waluty w Polsce jest raczej niemożliwe. Ale jak zauważa polityk Nowoczesnej, wszystko może się zmienić w 6 lat po zmianie w Polsce władzy. Wg przewodniczącego Przybylaka, minimum tyle potrzeba aby euro w Polsce wprowadzić. Prezes Kongresu Polskiego Biznesu uważa, że nowa waluta nie powinna być wprowadzona w ogóle: Bardzo by mi było przykro, gdybyśmy znaleźli się w takiej konieczności, np. ze względu na strach przed agresją rosyjską. To by była tragedia gdybyśmy musieli się oddać w taki projekt ale nie na zasadzie zwiększania naszego bezpieczeństwa ale nie finansowego tylko militarnego.

Cały premierowy Super Ring o wprowadzeniu euro w Polsce możecie obejrzeć poniżej.