Energetyki

i

Autor: Canva

USTAWA

Energetyki dopiero po osiemnastce! Napoje wycofane ze sklepików szkolnych i automatów

2023-07-14 9:46

Popularne napoje energetyczne, zwane po prostu energetykami, już nie dla wszystkich. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o zdrowiu publicznym wprowadzającą zakaz sprzedaży tego typu produktów osobom poniżej 18. roku życia. Energetyki znikną zarówno ze sklepików szkolnych, jak i automatów. Wiemy, kiedy zmiany wejdą w życie.

Energetyki od 18 lat - ustawa, a konkretniej jej nowelizacja, została oficjalnie uchwalona przez sejm. Nie od dziś mówi się o tym, że napoje energetyczne nie są zdrowe, a o ograniczeniu ich sprzedaży mówiono już od dawna. Eksperci nie mają wątpliwości, że produkty z dodatkiem tauryny i kofeiny bardzo szkodzą organizmom, szczególnie tym młodym. Pierwotnie projekt ustawy zawierał zakaz reklamy i promocji energetyków w środkach masowego przekazu, między innymi w radiu i telewizji, między godziną 6:00 a 20:00. Ostatecznie z niego zrezygnowano. W czwartek 13 lipca sejm uchwalił natomiast nowelizację ustawy o zdrowiu publicznym wprowadzającą zakaz sprzedaży energetyków osobom do 18. roku życia. Napoje zostaną też wycofane ze sklepików szkolnych oraz automatów. Wiemy już, od kiedy energetyki będą dostępne od 18 lat.

Zobacz też: Rok szkolny 2023/24 zacznie się później! Dłuższe wakacje to nie żart

Viki Gabor o Opolu, urodzinach i polskim szkolnictwie

Energetyki od 18 lat - ustawa

Za nowelizacją ustawy o zdrowiu publicznym głosowało 278 posłów, przeciw jej wprowadzeniu było 12, od głosu wstrzymało się natomiast 162 z nich. Zakaz sprzedaży napojów z tauryną i kofeiną, czyli tzw. energetyków, osobom poniżej 18. roku życia zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku. Co sądzicie o takiej decyzji? 

Źródło: Energetyki dopiero po osiemnastce! Napoje wycofane ze sklepików szkolnych i automatów