Dzień nauczyciela 2021: kiedy jest w Polsce?  Czy jest to dzień wolny od szkoły?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Dzień nauczyciela 2021: kiedy jest w Polsce? Czy jest to dzień wolny od szkoły?

2021-09-21 12:54

Dzień Nauczyciela to święto, które ma swoje początki w 1972 roku. Jego pełna nazwa to Dzień Edukacji Narodowej, a w szkołach i przedszkolach odbywają się liczne uroczystości z nim związane. Skąd pochodzi data? To właśnie wtedy wdrożono kartę praw i obowiązków nauczyciela. Kiedy jest w Polsce? Czy jest to dzień wolny od szkoły?

Dzień nauczyciela 2021: kiedy jest w Polsce? Czy jest to dzień wolny od szkoły? Dzień Nauczyciela w Polsce co roku przypada 14 października. W 2021 roku jest to czwartek. Data jest symboliczna, bo upamiętnienia rocznicę powstania z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Komisji Edukacji Narodowej w roku 1773. Światowy Dzień Nauczyciela obchodzi się 5 października, ale na świecie przypada on również w inne dni. W w Chinach 10 września. Nasi sąsiedzi w Czechach i na Słowacji świętowali już 28 marca. W Hiszpanii będzie to później, bo dopiero 27 listopada.

Antek Smykiewicz szczerze o pobycie w Forcie Boyard

Dzień nauczyciela 2021: czy jest to dzień wolny od szkoły?

"W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych" - taki zapis możemy przeczytać w artykule 74. Karty Nauczyciela. Nie oznacza to jednak, że uczniowie mogą nie pojawić się w placówce. Ten dzień poświęcony jest na uroczyste obchody -apele i imprezy okolicznościowe. Zwyczajowo nauczyciele otrzymują również kwiaty, laurki i drobne upominki.

Źródło: Dzień nauczyciela 2021: kiedy jest w Polsce? Czy jest to dzień wolny od szkoły?