Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Duże zainteresowanie służbą w obronie terytorialnej wśród Polaków

2022-03-25 14:50

Wydarzenia na Ukrainie spowodowały wzrost zainteresowania służbą w obronie terytorialnej wśród Polaków. W samym Lublinie aż 84 ochotników zasiliło w piątek (25 marca) szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jakie szkolenie przejdą ochotnicy i jak wstąpić w szeregi WOT dowiecie się z artykułu.

Nowi ochotnicy WOT w Lublinie

Jak podaje PAP aż 84 nowych ochotników zasiliło w piątek szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wśród nich są zarówno osoby bez doświadczenia wojskowego, jak i żołnierze rezerwy.

Oficer prasowa 2LBOT por. Marta Gaborek podała, że podczas naboru przeprowadzonego na terenie jednostki wojskowej na Majdanku w Lublinie szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej zasiliło 84 ochotników. Poinformowała, że przed osobami, które nie miały do tej pory styczności z wojskiem jest 16-dniowe szkolenie przygotowawcze zakończone przysięgą. Wracających do wojska żołnierzy rezerwy czeka 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Zdaniem por. Gaborek, wstąpienie w szeregi terytorialsów daje sposobność do nauki wojskowego rzemiosła.

"Podczas szkolenia podstawowego żołnierze obrony terytorialnej, pod okiem doświadczonych instruktorów, przyswajają podstawowe nawyki i zachowania na polu walki" – dodała.

 Wskazała najważniejsze elementy przygotowania do służby: szkolenie ogniowe, w tym nauka strzelania z broni indywidualnej, bezpieczne i efektywne posługiwanie się bronią, taktyka, pierwsza pomoc przedmedyczna oraz elementy przetrwania.

Por. Gaborek poinformowała, że wydarzenia na Ukrainie spowodowały wzrost zainteresowania służbą w obronie terytorialnej wśród Polaków.

Osoby zainteresowane służbą w WOT skierowała na stronę www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl, portal www.zostanzolnierzem.pl  Informacje o służbie można uzyskać w wojskowych komendach uzupełnień oraz codziennie od godz. od 7:30 do 19:30 pod numerem telefonu 800-696-077.

gen. Waldemar Skrzypczak: NATO nie boi się Putina. Polska powinna upomnieć się o Obwód Kaliningradzki [Super Raport]
Źródło: Duże zainteresowanie służbą w obronie terytorialnej wśród Polaków