Dramatyczna akcja ratunkowa na Elbrusie  Ratownicy ruszyli na pomoc 19 wspinaczom!

i

Autor: Pixabay.com

Dramatyczna akcja ratunkowa na Elbrusie: Zginęło pięciu alpinistów

2021-09-24 7:43

W związku z ekstremalnie trudnymi warunkami atmosferycznymi panującymi na Elbrusie (5642 metrów) - najwyższym szczycie Kaukazu - grupa 19 alpinistów wezwała ratowników. Wiadomo, że 5 osób zginęło, 11 przetransportowano do szpitala

Ratownicy ruszyli na pomoc 19 wspinaczom, którzy utknęli na najwyższym szczycie Kaukazu z powodu ekstremalnie trudnych warunków atmosferycznych.

Akcja prowadzona była podczas silnych opadów śniegu, wietrze dochodzącym do 60 m/sek i temperaturze powietrza minus 20 st. C.

"Z grupy 19 alpinistów, po wielu godzinach akcji, uratowano 14 wspinaczy. 11 alpinistów przetransportowano do szpitala w mieście Nalczik. Trzech uratowanych odmówiło pomocy szpitalnej"

- wyjaśnił w piątek przedstawiciel ministerstwa spraw nadzwyczajnych Rosji Michaił Nadiożdin. Pięć osób zginęło.

Elbrus - najwyższa góra Kaukazu

Elbrus to najwyższy szczyt Kaukazu o wysokości 5642 metrów nad poziomem morza. Położony jest w Rosji, na terenie Kabardyno-Bałkarii, niedaleko granicy z Gruzją. Jest najwyższym szczytem Rosji. W zależności od interpretacji przebiegu granicy między Europą i Azją Elbrus może być zaliczany do Korony Ziemi jako najwyższy szczyt Europy.

Co warto zabrać zimą w góry?
Źródło: Dramatyczna akcja ratunkowa na Elbrusie: Zginęło pięciu alpinistów!