krzyż, cmentarz

i

Autor: pixabay.com

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Do której otwarte są cmentarze? Sprawdź w jakich godzinach można odwiedzać groby

2023-11-01 11:47

Choć mogłoby się wydawać, że cmentarze komunalne w Polsce są otwarte całodobowo - tak jednak nie jest. Wiele takich miejsc ma swoje stałe godziny otwarcia i zamknięcia, szczególnie w dużych miastach. Sprawdź w jakich godzinach otwarte są cmentarze 1 listopada na dzień Wszystkich Świętych.

Nadchodzi 1 listopada, czyli dzień Wszystkich Świętych. Jest to dzień ustawowo wolny, podczas którego cmentarze wypełniają się modlącymi Polakami. Rodziny tłumnie udają się na groby bliskich zmarłych, by zgodnie z tradycją powspominać ich, zapalić znicze i postawić chryzantemy na nagrobki. Jak się okazuje, większość cmentarzy komunalnych można odwiedzać całodobowo, ale są także wyjątki. Mowa przede wszystkim o cmentarzach w dużych miastach, gdzie ich bramy zamykają się nawet o godzinie 17:00. W związku z wypadającym świętem 1 listopada, osoby zarządzające cmentarzami zadecydowały, że niektóre z nich będą otwarte całodobowo już od weekendu, który poprzedza dzień Wszystkich Świętych.

Polacy o tym dlaczego NIE CHODZĄ do KOŚCIOŁA. "Źle ich rodzice wychowali" #EwelinaPyta

Godziny otwarcia cmentarzy 2023

W jakich godzinach otwarte są cmentarze na Wszystkich Świętych? Cmentarze komunalne w Polsce zazwyczaj otwarte są całodobowo. Wyjątek stanowią wielkie cmentarze w dużych miastach, jak na przykład w Warszawie, Łodzi, czy też Krakowie. Bramy cmentarzy otwarte są codziennie od godziny 6:00/7:00/8:00 do godziny 17:00, 20:00 lub do zmroku. Godziny otwarcia cmentarza, który nas interesuje w danej miejscowości lub na wsi, można sprawdzić również w wyszukiwarce Google.