uczniowie, studenci

i

Autor: canva.com

STUDIA

Do kiedy rekrutacja na studia? Ile trwa i kiedy trzeba składać papiery?

2023-07-19 14:28

Kiedy trzeba złożyć papiery na studia? To odwieczne pytanie przyszłych studentów, którzy po maturze rekrutują się na uczelnie wyższe. Przyjęło się, że w naszym kraju najpierw odbywa się rekrutacja podstawowa, zwykle trwająca do połowy lipca, a następnie zaczyna się rekrutacja uzupełniająca, która kończy się na przełomie lipca i sierpnia.

Spis treści

  1. Do kiedy rekrutacja na studia?
  2. Kalkulator punktów na studia

Do kiedy trwa rekrutacja na studia? Takie pytanie zadaje sobie niejedna osoba, która od października chce rozpocząć edukację na uczelniach wyższych w Polsce. Rekrutacja na studia 2023/2024 trwa w najlepsze na ponad 350 uczelniach wyższych w naszym kraju. Na niektórych uczelniach wystartowała już 1 marca 2023 roku, dlatego wiele osób zastanawia się do kiedy można składać dokumenty na studia. Po maturze przyszedł czas nie tylko na najdłuższe wakacje wielu osób, ale także na nowy etap w karierze edukacyjnej. Wiele osób decyduje się rozpocząć od października edukację na uczelniach wyższych, by zdobyć wykształcenie i zawód, a następnie rozpocząć w nim pracę. Sprawdźcie jak liczyć punkty na studia i do kiedy można składać papiery na uczelnie wyższe w naszym kraju. 

ZOBACZ TAKŻE: Które kierunki studiów są najbardziej przyszłościowe? Po nich pracę znajdziesz od razu!

Polacy o polskich gwiazdach i influencerach #EwelinaPyta

Do kiedy rekrutacja na studia?

Ile trwa rekrutacja na studia? Do kiedy można składać papiery na dany kierunek? Jeśli chcecie dowiedzieć się do kiedy trwa rekrutacja na studia najlepiej takie informacje sprawdzić online na stronie uczelni, która nas interesuje. Dla przykładu na Uniwersytecie Warszawskim rekrutacja trwa od 6 czerwca, a wyniki zostaną ogłoszone 20 lipca. Jeśli chodzi o rekrutację na Uniwersytecie Jagiellońskim, trwa ona od 1 czerwca do 9 lipca 2023 roku. Należy także pamiętać, że rekrutacje na studiach przeprowadzane są w kilku terminach. nie tylko w tym pierwszym, ale także w drugim i niekiedy nawet w trzecim terminie.

ZOBACZ TAKŻE: Kiedy jest poprawka matury 2023? Jakie podanie złożyć?

Kalkulator punktów na studia

Jaki jest przelicznik punktów na studia? Aby obliczyć punkty, należy uwzględnić wyniki z matury oraz ewentualnie z innych egzaminów, które na przykład przeprowadza w trakcie rekrutacji dana uczelnia. Jak liczyć punkty na studia? W tym celu można skorzystać z bezpłatnego kalkulatora online lub zrobić to samemu. Wyniki egzaminów maturalnych (nowa matura) są przeliczane na punkty kwalifikacyjne według reguły danej uczelni. Dla przykładu na SWPS punkty liczy się następująco:

  • 1% z egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym = 1 punkt kwalifikacyjny
  • 1% z egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym = 1,5 punktu kwalifikacyjnego
  • 1% z egzaminu maturalnego na poziomie klas dwujęzycznych = 2 punktykwalifikacyjne

Dodatkowo w rekrutacji na studia wyższe, pomocne mogą być także dodatkowe punkty. Zdobycie dodatkowych punktów podnosi szansę na przyjęcie na wybrany kierunek. Dodatkowe punkty można uzyskać za wolontariat, dodatkowe osiągnięcia edukacyjne lub sportowe, osiągnięcia artystyczne, uzyskanie certyfikatu językowego, konkursy przedmiotowe.

Jakie studia powinieneś wybrać? Rozwiąż QUIZ i się przekonaj!

Pytanie 1 z 10
Jaki przedmiot w szkole najbardziej lubisz?