Mroczki przed oczami i latające muszki
Te dziwne obiekty, które czasami dostrzegamy, patrząc na jasne powierzchnie naukowcy nazwali „Muscae volitantes”, czyli latające muchy. Nazywa się je także mętami ciała szklistego i jest to przypadłość medyczna, która powstaje w wyniku nagromadzenia się różnych substancji w ciele szklistym oka. Męty mogą powstawać już w okresie płodowym, a także w wyniku uszkodzeń i zmian siatkówki oka i ciała szklistego.
Są to zazwyczaj kawałki tkanki, czerwone krwinki lub grudki białek, które unoszą się w ciele szklistym oka. Ciało szkliste jest galaretowatą substancją chroniącą siatkówkę oka. Jest ono również odpowiedzialna jest za utrzymanie kształtu naszego oka. Okazuje się, że ponad 76 procent osób, które nie posiadają żadnych wad wzroku i tak widzi męty. Zjawisko postrzegania mroczków w oku nosi łacińską nazwę myodesopsia.
Mroczki przyjmują różnorodne kształty: cieni, nitek, kropek, zmarszczek – zazwyczaj w środkowym polu widzenia. Jeżeli ktoś widzi je od zawsze, to z reguły przyjmuje się, że są to pozostałości włókien organicznych powstałych jeszcze w czasie embrionalnym. Jeśli powstały one po urazie oka warto zbadać się u okulisty.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!
Polecany artykuł: