Czy matkom w Polsce żyje się lepiej?

i

Autor: canva.com Czy matkom w Polsce żyje się lepiej?

Polki boją się być matkami? Czy mamy kryzys macierzyństwa?

2021-05-26 12:50

W wielu grupach społecznych Polska nadal mocno wierzy, że posiadając dzieci powinno się rezygnować z pracy i wszelkich zainteresowań. Czy aby być matką w XXI wieku, musisz zajmować się tylko domem i dziećmi? Wiele kobiet boi się angażować w związki i wybiera karierę.

Czy Polki boją się być matkami? Czy mamy kryzys macierzyństwa? Opieka nad dzieckiem nie jest łatwym zadaniem, wie to każdy, kto, chociaż raz musiał zostać z nim sam na sam. Często opieka nad maluchami zajmuje nam cały czas i nie mamy nawet chwili na odpoczynek. Wielu rodziców rezygnuję z wyjazdów na weekend i wolą wygodnie usiąść w fotelu obejrzeć swój ulubiony serial i choć na chwilę zapomnieć o domowych obowiązkach. Wielokrotnie mogliśmy usłyszeć, że kobieta rezygnowała z dobrze płatnej pracy na rzecz opieki nad dzieckiem. W tym momencie sytuacja się nieco zmieniła coraz więcej pań decyduje się na pracę i pozostawienia swojego dziecka w rękach opiekunki. Według badań przeprowadzonych przez firmy SW Research oraz Garden of Words ponad 55% Polek uważa, że Polska nie jest dobrym krajem do rodzenia dzieci. Ponad 30% uważa, że najważniejsza jest kariera, a założenie rodziny jest dla nich na drugim miejscu.

WOJSKOWE KOLUMNY na drogach. Jaki jest powód? Wyjaśniamy, o co chodzi!

Jan Tomaszewski o przyjeździe WAGs na kadrę: Czy Lewandowski nagle pójdzie pić alkohol z żoną? | Futbologia

Czy Polki boją się być matkami? Czy mamy kryzys macierzyństwa?

Artur Jarząbek porozmawiał na ten temat z badaczką społecznych i konsumenckich zachowań kobiet, autorką książek o tej tematyce Katarzyną Pawlikowską oraz psychologiem Katarzyną Kucewicz. Pawlikowska twierdzi, że brakuje faktycznego, systemowego wsparcia dla rodziny. Kobiety mają inne podejście do świata, wiele kobiet kończy studia i chce zajmować znaczące stanowiska, niestety boją się, że po urlopie macierzyńskim nie będzie już dla nich miejsca w pracy.

Inwazja owadów na Półwyspie Helskim! Chmara przypomina trąbę powietrzną [WIDEO, FOTO]

Psycholog Katarzyna Kucewicz przypomina, że matki może i mają więcej możliwych form wsparcia, ale dzisiejsze macierzyństwo ma swoje problemy. Kobiety mierzą się z poczuciem, że muszą być super, często są hejtowane, a to wpływa bezpośrednio na ich poziom wartości. Boją się być matkami i wybierają inną drogę życiową. W dzisiejszych czasach panie mają więcej odwagi w sobie, żeby realizować siebie niekoniecznie przez macierzyństwo. Całej rozmowy możecie posłuchać poniżej.

Słuchaj Czy Polki boją się być matkami? Czy mamy kryzys macierzyństwa?
Sonda
Egzamin ósmoklasisty 2021 - matematyka. Jak Ci poszło?