Samochód - śnieg

i

Autor: Pixabay

Rankomat

Czy jazda samochodem może się opłacać w 2023/2024 roku?

2023-12-21 10:30 Materiał sponsorowany

Obecnie coraz częściej zachęca się kierowców do tego, by zrezygnowali z poruszania się samochodem — zwłaszcza po mieście — na rzecz komunikacji zbiorowej. Ma ona być bardziej opłacalna i ekologiczna. Czy rzeczywiście tak jest? Czy jazda samochodem w 2023 i 2024 roku to jedynie strata pieniędzy?

Czy opłaca się korzystać ze swojego samochodu w 2023 i w 2024 roku?

Poruszanie się transportem zbiorowym co do zasady jest bardziej ekologiczne i oszczędne. Pozwala zredukować ilość spalin (jeden autobus pali mniej niż kilkadziesiąt samochodów), a także zmniejszyć koszty dojazdów do pracy czy do szkoły. Choć może się wydawać, że w związku z tym sprawa opłacalności korzystania z pojazdu jest przesądzona, to rzeczywistość w tym kontekście nie jest czarno-biała.

Choć poruszanie się np. komunikacją miejską może być tańsze niż własnym samochodem, to może być mniej opłacalną opcją pod względem czasu. Dla przykładu autem możesz dojechać do pracy w 20 minut, a tę samą trasę pokonać 2 różnymi środkami komunikacji (autobusem i tramwajem) w ponad godzinę. W ciągu tygodnia, przy założeniu 5 dni roboczych, stracisz w ten około 7 godzin. Czy to nadal się opłaca? Niekoniecznie – zważywszy na to, że czas jest najcenniejszym dobrem.

Własny samochód to również komfort, poczucie bezpieczeństwa i możliwość dostosowywania planów podróżniczych do własnych potrzeb, a nie do rozkładu jazdy.

Wszystko to sprawia, że korzystanie z auta — mimo wszystko — nadal się opłaca. Co więcej, można wdrożyć szereg działań, dzięki którym zaoszczędzisz, a więc nie będzie to generowało dużych strat finansowych.

Co zrobić, aby utrzymanie własnego auta nie wiązało się z dużymi wydatkami?

Wydatki związane z użytkowaniem samochodu możesz sprawnie ograniczyć. Bardzo ważne jest jednak to, aby jeszcze przed zakupem czy zmianą pojazdu na nowy wziąć pod uwagę aspekty związane z oszczędzaniem i stosować się do zaleceń w tym zakresie. W ten sposób oszczędzisz nawet do kilkuset złotych w skali miesiąca.

Kup ekologiczny pojazd

Najważniejsze w kontekście oszczędzania jest wybranie odpowiedniego pojazdu. Aspektem, który warto wziąć pod uwagę, jest sam rodzaj auta. Obecnie coraz więcej osób porusza się, szczególnie po mieście, pojazdami hybrydowymi bądź elektrycznymi.

Co dzięki temu zyskują? Przede wszystkim samochody spalają mniej paliwa płynnego, które co do zasady jest droższe niż energia elektryczna. To jednak nie wszystko. Pojazdy ekologiczne mogą liczyć na różnego rodzaju ulgi.

Włodarze miast namawiają mieszkańców do poruszania się autami, które produkują mniejszą ilość spalin. Robią to np. poprzez oferowanie darmowych parkingów lub abonamentów w promocyjnych cenach dla właścicieli tego typu pojazdów.

Wszystko to sprawia, że poruszanie się ekologicznym samochodem po prostu się opłaca.

Zamiast dużego SUVa wybierz mniejszą i ekonomiczniejszą opcję

Duże auta palą co do zasady więcej niż te małe — choć wiadomo, że elektryczny SUV będzie generował mniejsze koszty niż niewielki pojazd w dieslu. Warto jednak pamiętać o tej zasadzie podczas wyboru pojazdu.

Małe auto mniej kosztuje, mniej pali, a przy tym jest zgrabniejsze, więc łatwiej się nim manewruje podczas jazdy po mieście. Jego wybór również pozwoli oszczędzać.

Znajdź tanie ubezpieczenie i nie przepłacaj

Polisa OC czy ubezpieczenie autocasco to poważny koszt związany z utrzymaniem samochodu. Może on sięgać nawet kilku tysięcy złotych w skali roku. Zależy Ci na tym, aby oszczędzić? Zadbaj o wybór jak najbardziej opłacalnej opcji również pod tym kątem. Pamiętaj, że zawsze możesz znaleźć bezpieczny kompromis pomiędzy ceną a jakością usług. W ten sposób zachowasz oczekiwany zakres ochrony (w przypadku AC), a także ograniczysz swoje wydatki.

Na co zwrócić uwagę, wybierając polisę OC?

Zakres polisy OC jest regulowany prawnie i jest zawsze identyczny, niezależnie od tego, na jaką ofertę towarzystwa ubezpieczeniowego się zdecydujesz. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim chodzi o to, że im tańszą opcję wybierzesz, tym lepiej. W ten sposób zaoszczędzisz, a i tak będziesz miał dokładnie taki zakres ubezpieczenia, jak każdy inny kierowca.

Aby znaleźć ofertę polisy OC dla siebie, sprawdź kalkulator ubezpieczenia samochodu w rankomat.pl. Wystarczy, że uzupełnisz formularz, aby otrzymać porównanie ofert. Dzięki temu będziesz mógł zaoszczędzić nawet do 50% kosztów związanych z zakupem.

Jakie dodatkowe ubezpieczenie opłaca się wykupić?

Jednym ze sposobów na oszczędzanie jest zapobieganie dużym wydatkom. Możesz to zrobić poprzez wykupienie polis ubezpieczeniowych, które będą chroniły Cię przed finansowymi konsekwencjami różnych zdarzeń. To może być m.in. zniszczenie karoserii przez grad, kradzież samochodu czy awaria pojazdu w trasie. Przydatne będzie w tym kontekście AC oraz assistance. To pierwsze zapewnia ochronę Twojego auta jako majątku. Drugie daje z kolei pomoc m.in. techniczną, informacyjną i prawną na wypadek wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń.

Używanie własnego samochodu może ułatwić życie i nie musi wiązać się z dużymi kosztami. Wystarczy zadbać o oszczędzanie w aspektach, w których jest ono możliwe, aby zredukować wydatki i cieszyć się komfortem zapewnianym przez własny pojazd.