Dżuma

i

Autor: Zdjęcie autorstwa Tess Myrl z Pexels

Czarna śmierć powraca! W USA zmarła 10-letnia dziewczynka. Po COVID-19 czeka nas kolejne piekło?

2021-07-26 9:05

Czy czeka nas kolejna epidemia? Na początku lipca, w Stanach Zjednoczonych zmarła 10-letnia dziewczynka, u której lekarze stwierdzili objawy... dżumy! Jak informują lokalne władze, czarna śmierć szerzy się w stanie Kolorado. Jej obecność wykryto już w sześciu hrabstwach stanu. Choroba z pcheł, przechodzi na zwierzęta. Te zaś zakażać mogą ludzi.

Informacje o dżumie w stanie Kolorado, podaje m.in. USA Today. Jak piszą dziennikarze gazety, lokalne władze wykryły obecność tej choroby u pcheł i zwierząt w sześciu hrabstwach tego stanu. Apelują do mieszkańców o ostrożność w kontaktach ze zwierzętami.

Na początku lipca, w jednym z hrabstw, w których wykryta została dżuma, zmarła 10-letnia dziewczynka. Jak donoszą media, wykryto u niej objawy przypominające te, które występują przy "czarnej śmierci".

Czy oznacza to, że po epidemii covid-19, czeka nas kolejny koszmar? Dżuma to choroba która jest śmiertelnie niebezpieczna. Zwłaszcza, jeśli zostanie zbyt późno wykryta.

Urzędnicy z Kolorado jednak uspokajają. Twierdzą, że o tej porze roku spodziewany jest wzrost liczby przypadków dżumy. Nie powinno to budzić wielkiego niepokoju, o ile podjęte zostaną odpowiednie środki ostrożności.

Objawy dżumy to ból głowy, dreszcze, gorączka, osłabienie czy obrzęk węzłów chłonnych. W przypadku wczesnego wykrycia, choroba jest uleczalna. Leczy się ją antybiotykami.

Objawy dżumy to ból głowy, dreszcze, gorączka, osłabienie czy obrzęk węzłów chłonnych. W przypadku wczesnego wykrycia, choroba jest uleczalna. Leczy się ją antybiotykami.

Jak czytamy w komunikacie prasowym opublikowanym przez Departament Zdrowia Publicznego i Środowiska z Kolorado, ludzie mogą zarazić się poprzez ukąszenie przez zakażone pchły lub bezpośredni kontakt z zarażonymi zwierzętami. Zwierzęta domowe mogą zachorować poprzez kontakt z zarażonymi pchłami.

Dżuma, zwana też "czarną śmiercią" znana jest ludzkości już od czasów starożytnych. Największe epidemie tej choroby przetoczyły się przez Europę w połowie VI wieku.

Szalony pościg za dilerem w w Kolnie. W tle napaść na policjanta i twarde narkotyki
Źródło: Czarna śmierć powraca! W USA zmarła 10-letnia dziewczynka. Po COVID-19 czeka nas kolejne piekło?