Zaćmienie księżyca

i

Autor: Canva

Całkowite zaćmienie Księżyca i „superpełnia” tej samej nocy [WIDEO]

2022-05-10 8:18

Już wkrótce czeka nas niesamowity spektakl na niebie. Jednej nocy podziwiać będziemy zarówno „superpełnię” jak i "krwawy księżyc". Majowa pełnia Księżyca przypada na moment, w którym nasz satelita znajdzie się najbliżej Ziemi, dzięki czemu będzie większy i jaśniejszy, niż podczas zwykłej pełni. Na dodatek tej samej nocy wystąpi całkowite zaćmienie naszego satelity. Kiedy będziemy mogli podziwiać to zjawisko dowiecie się z artykułu.

Całkowite zaćmienie księżyca i „superpełnia” w maju

Majowa pełnia Księżyca nazywana jest „kwiatową pełnią” ze względu na kwitnące w tym okresie rośliny. Jak już wspomnieliśmy ta pełnia będzie „superpełnią”, jedną z dwóch, które można podziwiać w tym roku. Nie jest to jednak wszystko. Nie dość, że podczas tego wydarzenia tarcza Księżyca będzie nawet o 14 proc. większa niż podczas największego oddalenia, a jego jasność – aż o 30% większa, to na dodatek tego dnia będzie on czerwony!

Kwiatowa pełnia w tym roku będzie „superpełnią” i tzw. „krwawym księżycem” jednocześnie. To niesamowite zjawisko obserwować będzie można w nocy z 15 na 16 maja. To właśnie wtedy Słońce, Ziemia i Księżyc ustawią się w jednej linii. Całkowite zaćmienie Księżyca następuje, gdy ziemski satelita całkowicie przechodzi przez ciemny cień Ziemi. Podczas tego typu zjawiska obserwować możemy zmianę barwy Księżyca, który stopniowo ciemnieje, przybierając rdzawy lub krwistoczerwony kolor. To właśnie ze względu na nietypową barwę tego rodzaju zaćmienia tego typu nazywane są „krwawymi księżycami”.

Dla starożytnych cywilizacji pojawienie się czerwonego księżyca oznaczało nadejście wojny, konfliktu lub wręcz apokalipsy. Na szczęście obecnie wiemy, że nietypowa barwa naszego satelity to efekt załamania promieni słonecznych, które odbite i rozproszone przez ziemską atmosferę nadają mu czerwoną barwę.

Czy w Polsce zaćmienie będzie widoczne? Niestety najlepsze warunki do podziwiania tego zjawiska będą mieli mieszkańcy wschodnich regionów Ameryki Północnej oraz Ameryki Południowej. W Europie, w tym także i w Polsce, jego nietypowa barwa będzie widoczna tylko częściowo podczas zachodu.

Księżyc jest ciałem niebieskim, któremu często przypisuje się wpływ na nasz nastrój i samopoczucie. Wiele osób twierdzi, że wystąpienie tego samego dnia „superpełni” i całkowitego zaćmienia może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie. W tym czasie, możemy czuć się ospali, zmęczeni, rozdrażnieni. Trudno się temu dziwić, skoro czeka nas wyjątkowo jasna noc.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Całkowite zaćmienie Księżyca i „superpełnia” tej samej nocy [WIDEO]