UEFA

i

Autor: Nazionale Calcio flickr.com UEFA

Burza po decyzji UEFA ws. Białorusi - czy kraj zostanie jeszcze wykluczony z rozgrywek?

2022-03-05 10:08

Rosyjskie kluby piłkarskie i reprezentacja narodowa, po naciskach ze strony kibiców, mediów i działaczy, zostały wykluczone z rozgrywek FIFA i UEFA. Drugi ze związków nałożył łagodniejsze sankcje Na Białoruś, co również spotkało się z krytyką. Czy ostatecznie Białoruś również zostanie ukarana surowiej? Więcej światła na tę kwestię rzuca wypowiedź Zbigniewa Bońka.

UEFA nałożyła sankcje na piłkarskie kluby i reprezentację Białorusi. Są takie same, jak te, które na początku dotknęły ze strony FIFA i UEFA Rosję - mecze bez kibiców i na neutralnych boiskach. W przypadku drużyny i klubów rosyjskich wywołało to ogromne oburzenie, a naciski doprowadziły w końcu do podjęcia przez organizacje decyzji o całkowitym wykluczeniu Rosji z rozgrywek. Nie odbędzie się więc barażowy mecz eliminacji do Mundialu Polska - Rosja, a Spartak Moskwa został wykluczony z Ligi Europy. Czy to samo spotka Białoruś? Kraj wspomaga rosyjską inwazję na Ukrainę, a Alaksandr Łukaszenka sam przyznawał, że z terenu jego kraju również prowadzono ostrzał. Nic więc dziwnego, że ostatnia decyzja UEFA jest krytykowana równie mocno, co pierwsze postanowienia w sprawie Rosji. Na temat kary oraz możliwego zaostrzenia sankcji wypowiedział się niedawno Zbigniew Boniek.

Szczeciński street-art dla Ukrainy

Boniek: "To nie jest sankcja ostateczna"

O postanowienia UEFA pytano Zbigniewa Bońka w rozmowie dla sportowefakty.wp.pl. Z jego wypowiedzi wynika, że związek podjął jednomyślną decyzję. Komitet wykonawczy UEFA podjął decyzję w sprawie drużyn białoruskich. Głosowałem tak samo, jak głosowali wszyscy przedstawiciele Komitetu Wykonawczego, łącznie z prezesem federacji ukraińskiej i angielskiej, którzy też za tym głosowali - powiedział serwisowi wiceprezydent UEFA.

Okazuje się jednak, że białoruską piłkę może spotkać ten sam los, co rosyjską. Wszystko zależy od eskalacji konfliktu i zaangażowania Białorusi w wojnę w Ukrainie. W dalszej części wywiadu Zbigniew Boniek mówi: To nie jest sankcja ostateczna, bo jak będą eskalacje działań, to pojawią się kolejne sankcje. Drużyny rosyjskie są na dziś absolutnie wykluczone. Białoruskie mogą grać jako gospodarz na wyjeździe, bez udziału kibiców. Inne sankcję są możliwe, ale wymagają bardziej skomplikowanych działań. Żeby np. wykluczyć federację rosyjską ze struktur UEFA, może to tylko i wyłącznie zrobić kongres.

W świecie sportu przeważa zdanie mówiące, że białoruskie kluby również powinny zostać wykluczone z wszelkich rozgrywek. Przykład sankcji wobec rosyjskiej piłki udowadnia, że nacisk ma sens. Być może więc niebawem UEFA postanowi zastosować najmocniejsze kary wobec Białorusi.

Źródło: Burza po decyzji UEFA ws. Białorusi - czy kraj zostanie jeszcze wykluczony z rozgrywek?