Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Bojkot rosyjskich produktów – kod towaru nie zawsze prawdę ci powie

2022-03-01 11:44

Agresja Rosji na Ukrainę sprawiła, że wiele osób zaczęło bojkotować rosyjskie produkty. Ostatnio pojawiły się informacje, że kilka sieci handlowych zdecydowało się na wycofanie ze sprzedaży rosyjskich i białoruskich towarów. Warto pamiętać jednak pamiętać że kod nie zawsze świadczy o tym kto jest jego właścicielem.

Bojkot rosyjskich produktów

Do tej pory o wykluczeniu ze swojej oferty produktów z Rosji poinformowały sieci handlowe Netto, Topaz, Rossmann. Podobnie postąpiły e-sklepy Barbora i Lisek. To, z jakiego kraju pochodzi dany artykuł, można sprawdzić m.in. na jego kodzie kreskowym.

Prawdą jest, że pierwsze trzy cyfry kodu wskazują na kraj pochodzenia produktu. W przypadku Federacji Rosyjskiej będzie to zakres 460-469, w przypadku Białorusi to kod 481. Jednak warto pamiętać, że to nie jest idealne rozwiązanie. Ponieważ ten kod wskaże nam tylko te produkty, które zostały wyprodukowane w Rosji, i to nie zawsze. Warto pamiętać, że własnością rosyjskiego kapitału są także przedsiębiorstwa, które produkują swoje towary poza granicami tego państwa i tu ich identyfikacja nie będzie już taka prosta, bo produkt opłacony przez rosyjską korporację będzie miał kod kraju, w którym jest np. jego fabryka.

W social-mediach nawołuje się do bojkotowania alkoholi, takich jak Żubrówka, Bols, Soplica czy Carlo Rossi. Są to jednak nieaktualne informacje, ponieważ firma CEDC International produkująca m.in. te alkohole do do niedawna należała do firmy Roust Corporation kontrolowanej przez rosyjskiego miliardera Roustama Tariko. Jednak w listopadzie 2021 r. umowę zakupu CEDC podpisał polski koncern Maspex Wadowice. Obecnie te marki te są już w polskich rękach. Zawsze warto zweryfikować informacje podawane w social mediach, bo nie zawsze są one aktualne.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Bojkot rosyjskich produktów – kod towaru nie zawsze prawdę ci powie