Polska firma odzieżowa wprowadza urlop menstruacyjny i czterodniowy tydzień pracy

i

Autor: pexels.com Polska firma odzieżowa wprowadza urlop menstruacyjny i czterodniowy tydzień pracy

Aż 7 DNI URLOPU DLA WSZYSTKICH?! Jest nowy projekt w kodeksie pracy

2022-02-18 9:25

Powodów do radości jest aż siedem - tyle dni wolnego będzie można otrzymać. Resort rodziny zaprezentował projekt zmian w kodeksie pracy. Co zrobić, żeby otrzymać tyle dni wolnego?

Każdy dodatkowy dzień wolnego niesamowicie cieszy - zwłaszcza, że czas nigdy nie leci tak szybko - jak podczas urlopu właśnie. Okazuje się, że możemy zgarnąć dodatkowe 7 dni wolnych od pracy w skali roku. Mowa o nowym projekcie. 

Wprowadzony zostanie zupełnie nowy urlop - opiekuńczy. Będzie on, jak podkreśla portal o2.pl, przysługiwać pracownikowi w wymiarze do pięciu dni w roku kalendarzowym w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym. Kolejne dwa dni 

We wniosku pracownik będzie wskazywał imię i nazwisko osoby, która wymaga znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych, przyczynę konieczności zapewnienia przez pracownika osobistej opieki lub wsparcia oraz w przypadku członka rodziny - stopień pokrewieństwa z pracownikiem lub w przypadku osoby niebędącej członkiem rodziny - adres zamieszkania tej osoby

- zaznaczono w uzasadnieniu projektu ustawy.

Aż 7 DNI URLOPU DLA WSZYSTKICH?! Jest nowy projekt w kodeksie pracy

Za czas przebywania na takim urlopie nie będzie przysługiwać wynagrodzenie. Będzie można jednak skorzystać z zasiłku opiekuńczego, na co w rozmowie z "Faktem" uwagę zwraca dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

Co z kolejnymi dwoma dniami? 

Po zmianach będzie dodatkowa "piątka" na opiekę, ale i dwa dni wolnego z powodu "działania siły wyższej". Będzie można je wykorzystać w przypadku wystąpienia pilnych i niespodziewanych spraw rodzinnych. Takie zwolnienie dotyczy więc sytuacji nagłych, co jest podobnym rozwiązaniem do urlopu na żądanie, który funkcjonuje w polskim prawie pracy. Różnica polega na tym, że urlop na żądanie to część urlopu wypoczynkowego, a urlop z powodu siły wyższej to dodatkowe 2 dni lub 16 godzin wolnego od pracy w roku kalendarzowym.

Konflikt rosyjsko-ukraiński. Spokojny wieczór na ulicach Lwowa
Źródło: Aż 7 dni DODATKOWEGO URLOPU dla wszystkich! Jest nowy projekt w kodeksie pracy